Jelena Mašínová: Ádaeda. Hra o schizofrenní symbióze muže Ády a jeho mluvícího psa Edy

10. červen 2023

Muž Áda a jeho pes Eda spolu dlouho žili uzavřeni před okolním nepřátelským světem. Ten je ale dostihne a zneužije pro své cíle... Originální moralitu s překvapivou pointou, která ukáže, že všechno bylo vlastně jinak, poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkují: Pavel Rímský a Jan Novotný
Režie: Karel Kříž
Natočeno: 1992

Nejoddanějším společníkem zaměstnance mezinárodní telefonní ústředny Adolfa Neumanna je jeho pes Eda. Aby mohl svému pánovi vyjádřit všechnu svou lásku, naučí se dokonce mluvit. Je možné, aby zvíře se schopností vyjádřit se lidskou řečí převzalo od lidí jejich morální zásady? Nebo je v lidské stejně jako ve zvířecí nátuře jít za okamžitým prospěchem a podle potřeby ohnout hřbet, i když to znamená fízlování a udavačství?

Jelena Mašínová vystudovala dramaturgii na filmové fakultě AMU v Praze a debutovala velmi zdařilým filmem Sedm zabitých. Další scénář Nápady Svaté Kláry se realizoval v hamburské televizi poté, co autorka byla nucena se svým manželem Pavlem Kohoutem odejít za podpis Charty 77 do Rakouska. Po listopadové revoluci v roce 1989 se už v České televizi realizovalo několik scénářů, které napsala s Pavlem Kohoutem – Hodina tance a lásky, Krutí králíci, P.F. 77 nebo šestidílný seriál Konec velkých prázdnin. Zvláštní cenu poroty získal v Karlových Varech i izraelský film Svatá Klára, který byl natočen podle jejího scénáře.

V Rakousku začala psát rozhlasové hry. Český rozhlas realizoval se zpožděním vynuceným politickou situací, po roce 1989 její úspěšnou hru Ádaeda, Levá a pravá, Motýlí smrt a Z tajného deníku princezny Anny.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.