Jeden z nejpozoruhodnějších soukromých domů je rezidence Alberta Freye. Adam Štěch o pouštním modernismu

15. duben 2020

Kalifornie, mekka moderní architektury, nabízí celou řadu architektonických dobrodružství. Jedním ze základů jejího poznání je pouštní město Palm Springs, kam se jezdí dívat turisté na prosklené modernistické rezidence stejně tak jako v Praze obdivují Karlův most.

Vždycky jsem toužil vidět dílo architekta Alberta Freye, který se podílel na poválečném rozvoji města Palm Springs jako nikdo jiný. Jeho lehká transparentní architektura se stala synonymem kalifornského pouštního modernismu. Smělá konstrukční řešení i originální industriální estetika jeho staveb definovala způsoby jak stavět v kalifornské poušti. Předcházela tomu ale dlouhá cesta. 

V Kalifornii jsem byl již několikrát, ale až v roce 2018 se mi podařilo navštívit vlastní dům Alberta Freye, který architekt obýval až do roku 1998 a dnes ho spravuje Palm Springs Art Museum. Narodil se ale v Curychu. Po škole ho zajímaly nizozemské hnutí De Stijl, německý Bauhaus a konečně tvorba Le Corbusiera ve Francii, u kterého v roce 1928 chvíli pracoval. Pak se dostal do USA, od roku 1930 pracoval s americkým architektem A. Lawrencem Kochem v New Yorku. Z pětileté spolupráce vzešel Freyův první výrazný projekt. Tzv. Aluminaire House, kompaktní dům z hliníku, který duo navrhlo v roce 1931 jako prototypový výstavní dům. Projekt byl revolučním zosobněním radikální moderny a přinesl architektům značnou popularitu.

Rezidence Alberta Freye z roku 1964, Palm Springs, USA

Ve 40. letech se Frey dostal do Palm Springs, kde se usadil natrvalo. Město se stalo novým Hollywoodem a zábavním centrem uprostřed pouště. Každý kdo něco znamenal, musel mít v Palm Springs svůj dům. To umožnilo neobvykle dynamický vývoj moderní architektury. Tvůrci nezatížení kontextem a historií místa mohli volně experimentovat a vymýšlet nečekaná řešení pro specifické pouštní klima. Frey navrhoval soukromé domy, v roce 1946 např. víkendovou rezidenci pro slavného průmyslového designéra Raymonda Loewyho.

Rezidence Alberta Freye z roku 1964, Palm Springs, USA

Ve své vlastní rezidenci z roku 1964 předvedl na minimální ploše sofistikovanou architektonickou bravuru a postavil jeden z nejpozoruhodnějších soukromých domů šedesátých let. Intimní a přesto velkorysé dílo se stalo symbolem pouštního modernismu, charakterizovaným lehkými materiály, jako je např. vlnitý plech. Objekt je posazený ve svahu na západním konci kaňonu Tahquitz Canyon Way. Architektura se stává kompaktní součástí krajiny, naopak krajina vstupuje do interiéru domu. 

Hlavní obytné patro se otevírá v celé své velkorysosti v propojeném prostoru obývacího pokoje a hlavní ložnice. Uprostřed se nachází přírodní skála, která přirozeně člení interiér a na kterou navazuje veškeré další vybavení domu. Vestavěný nábytek představuje prostorové mistrovství svého návrháře. 

autor: Adam Štěch
Spustit audio

Související