Jean-Gaspard Páleníček: Mater speciosa. Mezi Paříží a Prahou, mezi krásou a bolestí

4. únor 2024

Rozhlasový výběr ze stejnojmenné básnické sbírky česko-francouzského spisovatele, překladatele a hudebního skladatele připravil Miloš Doležal. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkují: Jean-Gaspard Páleníček, Ivan Matoušek, Petr Gojda
Připravil: Miloš Doležal
Překlad: Jean-Gaspard Páleníček, Ivan Matoušek
Premiéra: 4. 2. 2024

Česko-francouzský autor, básník, překladatel, kurátor a hudební skladatel Jean-Gaspard Páleníček, narozen 1978, představuje v básnické sbírce Mater speciosa své francouzské texty z let 2011 až 2017 s jejich paralelními překlady do češtiny, na kterých spolupracoval se spisovatelem Ivanem Matouškem.

Latinský název sbírky odkazuje k názvu prastarého hymnu Stabat Mater speciosa – Stála matka krásná, který líčí radost Matky Boží po narození syna Ježíše. Také Páleníčkova sbírka zaznamenává okamžiky narození potomka, údiv a vděčnost za rodinný kruh a domovské hnízdo. Mohla by se však jmenovat i Mater dolorosa – Matka bolestná, neboť každé štěstí je obvykle pronásledováno a napadeno ztrátou, bolem a smrtí.

Páleníčkova archetypální témata se odehrávají mezi Paříží a Prahou, kde působí, pracuje a žije. Současně je mezi těmito místy rozpažen bytostně a existenciálně, svým dětstvím i otcovstvím. A přirozeně také oběma jazyky, francouzštinou a češtinou.

autor: Miloš Doležal
Spustit audio

Související