Jazzofon: Polský Jazz Band Ball Orchestra

Jazz Band Ball Orchestra patří po léta mezi nejlepší polské soubory, které se zabývají tradičním jazzem v širším kontextu, a zároveň je nejstarším takto zaměřeným orchestrem v Polsku.

Vznikl jako studentská kapela roku 1962 v Krakově. Založil ji trumpetista a student krakovské vyšší hudební školy Jan Kudyk a vede ji i dnes, tedy víc než 50 let. Po prvních úspěších na soutěžích amatérů přišla pozvání na festivaly domácí i zahraniční a za pár let Jazz Band Ball Orchestra procestoval celý svět.

Hudební dráhu a vývoj orchestru charakterizuje uvolněnost a samozřejmost, se kterou vždy hráli. Za zmínku stojí i poctivý přístup k muzice – všichni muzikanti souboru se za každých okolností snažili odevzdat maximum a bylo lhostejno, zda hrají na velkém zahraničním festivalu nebo v chudém klubu někde na polském venkově.

V pátečním Jazzofonu nabídneme jejich současný zvuk a projev, několik historických nahrávek i osobní vzpomínku autora pořadu a hudebníka Luboše Zajíčka na společné zážitky s orchestrem.