Jazzofon: Fred Rich

Frederic Efrem "Fred" Rich byl známý skladatel, pianista a kapelník; jeho největší aktivitu nacházíme ve 20. a 30. letech, ale na americké hudební scéně se pohyboval až do 50. let.

V dnešním Jazzofonu se představí jedna z jeho výborných kapel, která vystupovala ve známém newyorkském hotelu Waldorf-Astoria. Nahrávky Richovy kapely vycházely nejčastěji pod jménem Hotel Astor Band nebo Hotel Astor Orchestra. Jsou unikátní už jen tím, že zde debutovali instrumentalisté, kteří nedlouho poté určovali směr vývoje swingu. V jeho orchestru bychom mohli najít spoustu zvučných jmen - bratři Tommy a Jimmy Dorseyovi, Joe Venuti, Bunny Berigan a Benny Goodman, ze zpěváků kupříkladu Elmer Feldkamp.

Jako většina předních orchestrů té doby, vystupoval také Fred Rich v různých rozhlasových pořadech a přenosech. Koncem třicátých let se už Rich věnoval spíše organizační a producentské činnosti. Hodně času mu také zabrala práce pro Hollywood. V roce 1945 následkem úrazu částečně ochrnul. Přesto ještě několik let zvládal vedení studiových orchestrů.

Páteční Jazzofon uvede kolekci Richových nahrávek, včetně jeho kompozic; vše samozřejmě za účasti špičkových sólistů oné doby.