Jazzofon: Chu Berry

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03151993.jpeg

Leon Brown "Chu" Berry byl jeden z nejvýraznějších amerických tenorsaxofonistů. Když se později ptali prominentního swingového saxofonisty Colemana Hawkinse, co soudí o Berrym, po chvíli přemýšlení stručně odpověděl: "Chu - ten byl asi nejlepší".

Chu Berry začal s hrou na saxofon (altsaxofon) už jako školák; jeho starší sestra hrála na piano a mladého Leona muzika doslova nadchla. Pak kdesi slyšel právě Colemana Hawkinse a tehdy se definitivně rozhodl pro tenorsaxofon.

Vyjmenovat všechny orchestry a významné sólisty, se kterými Chu Berry během své krátké kariéry hrál, by bylo dost náročné. Jeho saxofon najdeme i na snímcích, kde by ho jen málokdo čekal. S tím souvisí i malé upřesnění: Chu Berry nebyl nikdy členem orchestru Counta Basieho – zde jen několikrát "zaskakoval" za Herschela Evanse.

Vedle Chu Berryho "nečekaných" nahrávek posluchači Jazzofonu uslyší i zřejmě největší hit, pod kterým je podepsán: Christopher Columbus. A určitě padne zmínka o tom, proč se Chu Berry dožil pouhých 33 let.

Medailon věnovaný Chu Berrymu: