Jazzissimo: The Jazztet - Art Farmer 2/3

Těsně před založením skupiny The Jazztet si trumpetista Art Farmer s tenorsaxofonistou Bennym Golsonem vyzkoušeli princip možností hardbopového, přitom melodického dvojhlasu s klavíristou Billem Evansem na znamenité nahrávce Modern Art.

Když se v roce 1959 domluvili Benny Golson s Artem Farmerem a trombonistou Curtisem Fullerem, že založí skupinu The Jazztet, od začátku bylo jasné, že to je nadšenecký projekt, který naváže na odkaz bájných Jazz Messengers Arta Blakeyho a kvinteta Horace Silvera.

Svou hudbu tedy propojovali nejen s bopem, ale i se souljazzem a opřeli se o bohaté harmonické vymoženosti west coastu, melodicky podmanivé hudby z okolí Los Angeles a San Franciska.

Art Farmer měl už jako teenager příležitost spolupracovat s Lesterem Youngem, stylotvorným představitelem tzv. cool jazzu. Setkání s ním mělo pro Farmera iniciační význam. Farmerovi imponovala nejen Youngova bezbřehá melodická invence, ale také do tehdejší doby neslýchaný timing. Vynikal nesaxofonovým frázováním, které připomínalo hru na trubku. Farmer (1928-1999) se díky Youngovu vzoru vypracoval na svébytného architekta melodie. Byl romantický lyrik s obdivuhodně vystavěnými sóly.

Trumpetista Art Farmer v docela jiném souboru (s kytaristou Jimem Hallem, basistou Stevem Swallowem a bubeníkem Walterem Perkinsem):