Jazzissimo: Art Pepper - Život střemhlav

Arthur Edward Pepper (1925-1982) se v polovině padesátých let prosadil jako sólista v orchestru Stana Kentona.

Pak přešel k big bandu Shortyho Rodgerse a začal vystupovat a nahrávat pod svým jménem. Byl členem skupiny Charlese Minguse, obdivoval Pee Wee Russela a Milese Davise, s nímž pak rok spolupracoval. Kvůli závislosti na drogách však poprvé zapadl do krajské věznice v Los Angeles už ve svých osmnácti letech.

V druhé polovině padesátých let poznal kontrabasistu Charlieho Hadena a saxofonistu Ornettea Colemana; jeho nejoblíbenějším saxofonistou byl John Coltrane.

Pokud bych komukoliv chtěl představit Arta Peppera, zahraji mu z alba Roadgame jeho vzrušeně emotivní improvizaci na téma songu Everetyhing Happens To Me, záznam z koncertu v Los Angeles 15. srpna 1981. Nebo Our Song z kompaktního disku Winter Moon. Po několikadenní přestávce bych k tomu možná přidal The Sweetest Sounds, neuvěřitelný Pepperův duet s klavíristou Georgem Cablesem. Jsou to definitivně poslední tóny Arta Peppera. Pětiminutový valčík, muzikálová píseň Richarda Rodgerse. Pepperova interpretace zní nejprve až bláznivě rozmarně, ale pak altsaxofon zvážní a v dramatické gradaci se zalkne. Nakonec uletí mimo náš prostor.

Hudba a myšlenky Arta Peppera: