Jaroslav Vrchlický: Knížata. České dějiny jako strhující „hra o trůny“ v 11. století
Hra z dramatického období našich dějin, kdy se vlády v Čechách ujal neoblíbený Boleslav III. Ryšavý. Premiéru, která byla natočena ke 170. výročí narození Jaroslava Vrchlického, poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Doba prvních Přemyslovců je dobou legend a pověstí – čím méně ověřených historických informací máme, tím víc můžeme povolit uzdu fantazii. Jaroslav Vrchlický se v prvních dvou částech přemyslovské trilogie (Drahomíra a Bratři) zaměřil na spor Ludmily a Drahomíry a na vraždu svatého Václava.
Poslední část trilogie, Knížata (1903), začíná o generaci později, v únoru 999, v okamžiku smrti Boleslava II. Pobožného. Na trůn nastupuje jeho syn, Boleslav III. Ryšavý. Ten neváhá brutálně odstavit z cesty své dva mladší bratry. Mladšími knížaty se cítí být ohrožen o to víc, že sám nemá syna, jen dceru. Spojí se proto s dosud konkurenčním rodem Vršovců, aby mu pomohli založit novou dynastii a zbavit se bratrů.
Vrchlického pohled na Přemyslovce je pohled na dynastii, která začíná bratrovraždou, pokračuje vyvražděním Slavníkovců a pak i Vršovců a která bratrovražednými spory uvrhla české knížectví do područí buď německého císaře, nebo polského Boleslava Chrabrého. V Knížatech se na českou historii nedívá obrozeneckou optikou jako na věčný boj mezi Čechy a Němci. Líčí obraz důsledně individuálního pojetí moci, která byla držena všemi prostředky za každou cenu a nakonec vedla ke krvavým zločinům, pádu do chaosu a ztrátě suverenity.
Související
-
BáSnění Marka Orko Váchy. Jaroslav Vrchlický: Jitro II
Oblíbené poetické texty katolického kněze, přírodovědce, spisovatele a pedagoga Marka Váchy.
-
První „bratrská“ vzpomínka Bedřicha Frídy popisuje, jak jej...
Emil Frída, jak znělo pravé jméno klasika české poezie Jaroslava Vrchlického, měl svého mladšího bratra upřímně rád, vychovával ho a v korespondenci mu svěřoval své...
-
Vrchlickému nablízku. Spisovatel, básník a dramatik ve vzpomínkách Alberta Pražáka
Jaroslav Vrchlický a Albert Pražák jako výjimečně citliví pozorovatelé všedních věcí a jevů, ve kterých se ukrývá víc, než nabízí první pohled.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.