Narodil se 30. dubna 1883 v rodině středoškolského profesora. Ale k vzornému učitelskému dítěti měl daleko. Po předčasné otcově smrti začal na gymnáziu propadat, studia musel zanechat a stal se učněm v drogerii – i odtamtud byl vyhozen, vzdělání nakonec dokončil na obchodní akademii.
Po maturitě pracoval v bance Slávia, ale brzy dal přednost tuláctví, bohémskému životu a dráze svobodného spisovatele. Stálé pracovní místo přijal až v redakci anarchistického listu Omladina. Na stránkách podobných periodik Hašek publikoval řadu článků obsahujících ostré invektivy vůči režimu a vládnoucí dynastii.
Za anarchistické akce si v roce 1907 odseděl měsíc za mřížemi. Po této zkušenosti svůj odpor vůči politickému režimu začal vyjadřovat spíše literární satirou a humorem. Oženil se s dívkou, která naivně věřila, že změní jeho povahu. Hašek ovšem dál žil jako bohém a mystifikátor – vrcholným kouskem bylo založení recesistické Strany mírného pokroku v mezích zákona.
Během 1. světové války narukoval Hašek na haličskou frontu, kde přešel k československým legiím, ale posléze na stranu Rudé armády, v níž působil jako žurnalista a politický funkcionář. Z Ruska se vrátil až v roce 1920 spolu se svojí druhou manželkou.
Jeho spolupráce s bolševiky v Praze však vzbuzovala nedůvěru a pomluvy. Znechucený Hašek odjel do domku v Lipnici, aby tam dokončil své románové dílo. Nemoc a smrt však byly rychlejší. Zemřel 3. ledna 1923.
Nejsilnějšími stránkami Haškovy tvorby byly od počátku humor a ironie. Hašek svůj humoristický talent uplatnil především v próze, v počátku zejména v cestopisných črtách a humoreskách. Rozvinul zde výtečnou schopnost zachycení věcného detailu a bizarního příběhu. A právě už v povídkách z cest (např. Rybář Gulaj, 1902) začíná Hašek cizelovat typ postavy lidového chytráka, který se stane určující pro jeho stěžejní románové dílo.
Postupně se Hašek zaměřuje spíše na všední městskou realitu a její sociální problémy. Typickým znakem jeho společenské satiry je vyhrocení sociálních kontrastů až ke grotesknímu a sarkastickému výsměchu (např. Loupežný vrah před soudem, 1907). Hašek byl v neposlední řadě mistrem mystifikace, čehož jsou dokladem Politické a sociální dějiny Strany mírného pokroku v mezích zákona (psány 1911–1912).
Dílo, které Haška proslavilo po celém světě, jsou však Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (sešitově od roku 1921). V centru románu stoji postava zdánlivě prostoduchého vojáka Švejka, který se z kterékoli nesnáze dostane díky své neobyčejné výmluvnosti. Hašek prostřednictvím Švejka satiricky zesměšnil dobový militarismus a současně vyzdvihl humor jako způsob přežití v krizových momentech.
Důrazem na nonsens, komiku a nahodilost se dostal do blízkosti dadaistických snah o nové umění.
Všechny články
-
Z Karlína do Bratislavy parníkem Lanna 8 za 365 dní. O podivuhodné pouti střední Evropou
S využitím prvků parodie a mystifikace líčí autoři průběh plavby vltavského parníčku Lanna 8, jehož posádka plní poněkud nesmyslný příkaz.
-
Aféra s křečkem. Humorná povídka Jaroslava Haška ve skvělém podání Františka Filipovského
Roztomilé dámské kalhotky z výbavy sestry Emy a pár dalších věcí stačilo k tomu, aby se sekundán Bohuslav Honzátko stal majitelem neobyčejně milého a přítulného zvířátka...
-
Jaroslav Hašek: Beťárská povídka
V dnešní povídce se dozvíte, co je to beťár.
-
Jaroslav Hašek: Zápas o duše
Povídka českého spisovatele, publicisty a novináře.
-
Dobré noviny vědí, co čtenář chce, a dají mu to! Sedmá velmoc, hra podle povídek Jaroslava Haška
Sedmou velmocí je tisk. Své o tom ví nakladatel Mackovík, osobitý hrdina hry kterou uvádíme ke 140. výročí narození Jaroslava Haška.
-
Lubomír Lipský: Host do domu, Bůh do domu. Rozhlasová koláž na motivy povídek Jaroslava Haška
Není na škodu mít dost lidí, které můžete potěšit svou návštěvou. Zvlášť když je to přízeň majetná. Reprízu uvádíme ke 100. výročí narození Lubomíra Lipského.
-
Host do domu, bůh do domu. Humoreska Jaroslava Haška
Má drzou odhodlanost a praktický smysl pro život, jedná diplomaticky a účelně, chybí mu ale nocleh. Hrdina povídky disponuje vším, co člověk potřebuje, aby se stal hostem.
-
Jaroslav Hašek: Pan Kobkán vdává dceru. Vydařená komedie o záchraně rodinné cti
Poslechněte si komedii o záchraně rodinné cti, kterou na motivy Haškových povídek napsal všestranný divadelník E. F. Burian. Účinkují F. Hanus, L. Havelková a další.
-
V dvanáct se jde do hajá! Humorné verše Jaroslava Haška v podání Oldřicha Kaisera a Davida Novotného
Spontánní energie a šlehavý humor! Oldřich Kaiser a David Novotný interpretují Haškovy veršotepecké rýmovačky a vzkazy, na harmoniku je doprovází Josef Čečil a Motion Trio.
-
Rodinná tragédie. Milostný trojúhelník očima malého chlapce ve šťavnaté povídce Jaroslava Haška
Starý, tlustý a červenolící tatínek, mladá a krásná maminka a rodinný přítel pan Fingulín. Jak to asi může dopadnout? Malý František, který vše sleduje, se bojí jediného...