Narodil se 30. dubna 1883 v rodině středoškolského profesora. Ale k vzornému učitelskému dítěti měl daleko. Po předčasné otcově smrti začal na gymnáziu propadat, studia musel zanechat a stal se učněm v drogerii – i odtamtud byl vyhozen, vzdělání nakonec dokončil na obchodní akademii.
Po maturitě pracoval v bance Slávia, ale brzy dal přednost tuláctví, bohémskému životu a dráze svobodného spisovatele. Stálé pracovní místo přijal až v redakci anarchistického listu Omladina. Na stránkách podobných periodik Hašek publikoval řadu článků obsahujících ostré invektivy vůči režimu a vládnoucí dynastii.
Za anarchistické akce si v roce 1907 odseděl měsíc za mřížemi. Po této zkušenosti svůj odpor vůči politickému režimu začal vyjadřovat spíše literární satirou a humorem. Oženil se s dívkou, která naivně věřila, že změní jeho povahu. Hašek ovšem dál žil jako bohém a mystifikátor – vrcholným kouskem bylo založení recesistické Strany mírného pokroku v mezích zákona.
Během 1. světové války narukoval Hašek na haličskou frontu, kde přešel k československým legiím, ale posléze na stranu Rudé armády, v níž působil jako žurnalista a politický funkcionář. Z Ruska se vrátil až v roce 1920 spolu se svojí druhou manželkou.
Jeho spolupráce s bolševiky v Praze však vzbuzovala nedůvěru a pomluvy. Znechucený Hašek odjel do domku v Lipnici, aby tam dokončil své románové dílo. Nemoc a smrt však byly rychlejší. Zemřel 3. ledna 1923.
Nejsilnějšími stránkami Haškovy tvorby byly od počátku humor a ironie. Hašek svůj humoristický talent uplatnil především v próze, v počátku zejména v cestopisných črtách a humoreskách. Rozvinul zde výtečnou schopnost zachycení věcného detailu a bizarního příběhu. A právě už v povídkách z cest (např. Rybář Gulaj, 1902) začíná Hašek cizelovat typ postavy lidového chytráka, který se stane určující pro jeho stěžejní románové dílo.
Postupně se Hašek zaměřuje spíše na všední městskou realitu a její sociální problémy. Typickým znakem jeho společenské satiry je vyhrocení sociálních kontrastů až ke grotesknímu a sarkastickému výsměchu (např. Loupežný vrah před soudem, 1907). Hašek byl v neposlední řadě mistrem mystifikace, čehož jsou dokladem Politické a sociální dějiny Strany mírného pokroku v mezích zákona (psány 1911–1912).
Dílo, které Haška proslavilo po celém světě, jsou však Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (sešitově od roku 1921). V centru románu stoji postava zdánlivě prostoduchého vojáka Švejka, který se z kterékoli nesnáze dostane díky své neobyčejné výmluvnosti. Hašek prostřednictvím Švejka satiricky zesměšnil dobový militarismus a současně vyzdvihl humor jako způsob přežití v krizových momentech.
Důrazem na nonsens, komiku a nahodilost se dostal do blízkosti dadaistických snah o nové umění.
Všechny články
-
Host do domu, bůh do domu. Humoreska Jaroslava Haška
Má drzou odhodlanost a praktický smysl pro život, jedná diplomaticky a účelně, chybí mu ale nocleh. Hrdina povídky disponuje vším, co člověk potřebuje, aby se stal hostem.
-
Jaroslav Hašek: Pan Kobkán vdává dceru. Vydařená komedie o záchraně rodinné cti
Poslechněte si komedii o záchraně rodinné cti, kterou na motivy Haškových povídek napsal všestranný divadelník E. F. Burian. Účinkují F. Hanus, L. Havelková a další.
-
V dvanáct se jde do hajá! Humorné verše Jaroslava Haška v podání Oldřicha Kaisera a Davida Novotného
Spontánní energie a šlehavý humor! Oldřich Kaiser a David Novotný interpretují Haškovy veršotepecké rýmovačky a vzkazy, na harmoniku je doprovází Josef Čečil a Motion Trio.
-
Rodinná tragédie. Milostný trojúhelník očima malého chlapce ve šťavnaté povídce Jaroslava Haška
Starý, tlustý a červenolící tatínek, mladá a krásná maminka a rodinný přítel pan Fingulín. Jak to asi může dopadnout? Malý František, který vše sleduje, se bojí jediného...
-
Peníze telegraficky poukázané. Humornou povídku Jaroslava Haška čte František Filipovský
Vypravěč příběhu žije na malé vsi ve východních Čechách. Jednoho dne mu dojdou peníze, a tak si nechá od společníka z Prahy poslat tři tisíce korun. Jenže, nastane problém…
-
Proč je potřeba vystavovat podobizny státníků? Haškova Povídka o obrazu císaře Františka Josefa I.
Portréty státníků vzrůstají, nebo naopak klesají na ceně podle dějinné situace. Proč je tak nutné je obstarávat a vystavovat? Ironickou povídku čte Ladislav Mrkvička.
-
Můj obchod se psy a jiné povídky bohéma a humoristy Jaroslava Haška
Trojan, Hrušínský, Filipovský a další slavní herci čtou povídky nejpřekládanějšího českého spisovatele. Groteskním úhlem pohledu na jinak běžné věci vás hned zaujmou!
-
Jaroslav Hašek: O vychovatelích a dětech. Povídky v podání Jiřího Lábuse nebo Petra Nárožného
Příběhy rodičů, učitelů, kněží, sirotků, chudých dětí i dítek z rodin mohovitějších. Texty jsou vybrány z knihy Terciánská vzpoura.
-
Chcete přijít do blázince? Čtěte Šťastný domov! Jaroslav Hašek o zhoubném vlivu časopisů pro kutily
Barvité vyprávění o tragickém osudu muže, jehož žena je sice půvabná a hodná, ale beznadějně propadla rádoby dobrým radám a návodům časopisu pro kutily.
-
Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války III. Slavný výprask. Čte Oldřich Kaiser
Připomínáme 100 let od prvního vydání slavného románu. Třetí díl, opět v podání skvělého Oldřicha Kaisera, si poslechněte on-line.