Jaroslav Durych: Boží duha (7 dílů)

Spisovatel Jaroslav Durych je pro mnohé postavou silně kontroverzní – zejména pro svoji publicistickou angažovanost koncem 30. let 20. století – nic to však nemění na nesporné umělecké kvalitě jeho díla. Novelu Boží duha dokončil v roce 1955, jejího vydání se už nedožil. Poprvé vyšla až v roce 1969, v tom krátkém údobí, kdy nakladatelství stihla v několika měsících vychrlit knihy, které dřív nesměly být publikovány. V případě Boží duhy byl jedním důvodem sám kontroverzní autor, druhým téma novely, v níž se po skončení 2. světové války setkává poutník v opuštěné pohraniční vesnici s mladou Němkou. Milostná novela spojuje linii příběhů ze současnosti s linií historických próz. Každý díl on-line k poslechu po dobu jednoho týdne po odvysílání.

03555085.jpeg

Když Jaroslava Durycha poslala jeho babička na studie (oba rodiče ztratil už v dětství), předurčila mu dráhu kněze. Nakonec se jím nestal (stal se lékařem), ale hluboká víra a nezlomné katolické přesvědčení mu zůstaly po celý život. Jaroslav Durych je považován za nejvýraznějšího představitele české katolicky orientované literatury.

Nejznámější a také umělecky nejsilnější jsou jeho historické romány (za všechny připomeňme alespoň tzv. větší a menší valdštejnskou trilogii: Bloudění a Rekviem) a jeho doménou bylo období raného baroka. Tento zájem výrazně ovlivnil volbu témat i umělecký rukopis, jeho obraznost, symboliku, jazyk, slovník, větnou stavbu atd.

Projevuje se to také v novele z autorovy současnosti Boží duha. Příběh se odehrává v česko-německém pohraničí těsně po 2. světové válce. Do vylidněné zpustošené vesnice přichází starý muž – vypravěč příběhu. Sám jen tuší, co ho sem přivádí. Je to klíčová durychovská výchozí situace: bloudící člověk, hledající životní rovnováhu a vnitřní klid. Popis opuštěného kraje působí snově až strašidelně, osamělého poutníka přivítá pach tlení a rozkladu. První živý tvor, na kterého narazí, je had, následuje scenérie hřbitova, kaple s otevřenou rakví...

To je ovšem jen jeden pól barokního kontrastu. V opuštěné chalupě se poutník nečekaně setkává s mladou Němkou, která se tajně vrací do svého rodného domku poté, co prožila a zázrakem přežila všechny hrůzy konce války v německém pohraničí. Tato mladá žena je symbolem nevinnosti a čistoty. V souvislosti s ní se objevují jiné symboly: rozkvetlá růže, vůně dřeva a sena, pozlacený šálek bílého kozího mléka, zapálená svíce...

Nejhlubší ponížení a utrpení, kterému byla vystavena, zanechalo v mladé ženě hluboké trauma. Oba protagonisté mají pocit, že jsou na konci sil a jen velmi zvolna a obtížně hledají východisko z krize. Musí ovšem projít těžkou cestou vyrovnání se s minulostí, upřímným, hlubokým pokáním – teprve pak si navzájem mohou udělit rozhřešení a společně hledat odvahu k novému začátku.

Účinkuje: Petr Pelzer

Připravila: Dagmar Oravová
Režie: Josef Melč

Natočeno v roce 1993.
 

autoři: Dagmar Oravová , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.