Janko Jesenský: Paní Rafiková

Dámy, automobil (ilustrační foto)
Dámy, automobil (ilustrační foto)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Satirická povídka klasika slovenské literatury, pranýřující maloměstské intrikánství, chamtivost a závistivost. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.  

Povídka s názvem Pani Rafiková se odehrává v kulisách provinčního maloměsta. Titulní postava chce za každou cenu provdat svou dceru za advokáta, nehledě na to, že ten je zamilovaný do jiné dívky. Pani Rafiková chce pomocí klepů a intrik dosáhnout svého – a právě v tom spočívá komické kouzlo na Slovensku populární povídky.

Její autor Jano Jesenský (1874–1945) se narodil v Martině v rodině slovenských národně uvědomělých buditelů. Vystudoval práva a stal se advokátem. V roce 1917 musel narukovat do 1. světové války, z ruské fronty se dostal do zajetí a zapojil se do protirakouského odboje. V Kyjevě redigoval slovenskou přílohu časopisu Čechoslovan. V roce 1919 se dostal známou Sibiřskou cestou přes Vladivostok a Japonsko domů na Slovensko.

Za Československé republiky se stal županem a v letech 1930-39 předsedou Spolku slovenských spisovatelů. Po vyhlášení Slovenského štátu byl aktivním účastníkem protifašistického odporu.

V roce 1945 mu byl udělen titul národního umělce, záhy nato zemřel. Je pohřbený na Národním hřbitově v Martině.

Účinkují: Ján Klimo, Eva Krížiková, Viera Strnisková, Mária Kráľovičová, Eva Kvietiková, Olívia Binderová, Karol Machata a Ria Paldiová

Dramatizovaná úprava: Jana Hevešiová
Režie: Eva Galandová
Natočeno ve Slovenském rozhlase Bratislava v roce 1997.