Jana Jarkovská: Vlastním hlasem

2. duben 2020

Nové CD flétnistky Jany Jarkovské s díly českých skladatelek – Sylvie Bodorové, Ivany Loudové, Elišky Cílkové, Terezie Švarcové a Soni Vetché. Poslechněte si recenzi Milana Bátora.

(…) Flétnistka Jana Jarkovská soustředila skladby, které jsou přemýšlivé, invenční a srozumitelné. Ačkoli využívají více či méně neotřelých technických a zvukových možností, nikdy se nehalí do ryze experimentální roviny a chtějí s posluchačem navázat dialog. Jana Jarkovská skladbám propůjčila osobitý vlastní názor, její interpretace je stylově neobyčejně vyvážená a mimořádně brilantní. Extrémní technickou náročnost některých skladeb zvládá s obdivuhodným nadhledem a nevtíravou elegancí. Musím na tuto sympatickou flétnistku prozradit, že je také až přehnaně skromná. Její nahrávka Vlastním hlasem obsahuje kromě Suity Ivany Loudové samé světové premiéry na CD. Některé kompozice byly napsány přímo pro ni, avšak v bookletu o tom nenajdeme ani zmínku. Taková pokora je v hudební branži naprosto ojedinělým jevem a dokládá, že pro Jarkovskou je hudba osobní nezbytností, nikoli prezentací nějakých prvenství. (…)

Nahrávka vyšla u vydavatelství Radioservis.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.