Jan Vedral: Xaver. Životní příběh rozhlasového kolaboranta Miroslava Mráze

17. září 2023

Rozhlasový román o jedné mýtické a také velmi skutečné postavě z budovy na Vinohradské třídě. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkují: Tomáš Töpfer, Ivan Řezáč, Jiří Ornest a další
Dramaturgie: Hynek Pekárek
Hudba: Petr Kofroň
Režie: Petr Mančal
Natočeno: 2009

Xaver je svým způsobem mýtická postava. Byl člověkem jistého talentu a píle. Zkoušel to jako herec, spisovatel, dramatik i režisér. Byl však také agent, udavač, politický pracovník a cyklicky se v jeho životě opakovaly pády z kariérních míst, kam se vydrápal. Mráz, jak se ve skutečnosti Xaver jmenoval, byl bizarní zjev. Mohutná postava, zarostlá tvář. Kulhal. Jeho kráčející figura takřka zaplnila rozhlasovou chodbu, do jejíž podlahy bušil svou holí, takže protijdoucí propadal úzkosti, že nemá kam uhnout. Tak si ho pamatoval třeba Josef Henke. Na něj navíc ještě Mráz hulákal: „Tady přichází revoluční spravedlnost!“ Mrázův život je podivný obraz poměrů, které v totalitním státě panovaly.

Sedmidílný dramatický seriál Jana Vedrala inspirovaly životní osudy největšího hochštaplera a kolaboranta v dějinách československého rozhlasu Miroslava Mráze. Na počátku normalizace proslul svými stupidními agitkami, v nichž vystupoval pod jménem Xaver. Autor rekonstruoval jeho životní příběh z výpovědi pamětníků i z kusých archivních materiálů. Zároveň se nechal Mrázovou postavou volně inspirovat a vedle doložitelných skutečností fabuloval mnohovrstevnatý příběh, jehož osou je příběh rozhlasového dokumentaristy a jeho pátrání po Xaverově bizarním osudu, který se prolíná s rovinou parodujících módní vlnu esoterických románů.

autor: Hynek Pekárek
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko