SERIÁL

Jan Trefulka: Povídky

Další podcasty, rozhovory a příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Trefulka, publicista, literární kritik, prozaik

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Pětici povídek českého literárního kritika, publicisty, prozaika, ale i moravského patriota poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Jan Trefulka zemřel před sedmi lety ve věku 83 let, jeho tvorba je však nadále současná, snad i nadčasová. Trefulkovu životní cestu determinovaly politicko-společenské dějinné proměny 20. století. Ze studia na FF UK byl z politických důvodů vyloučen, aby se poté živil jako dělník a traktorista. V šedesátých letech je mu však dovoleno vést Krajské nakladatelství v Brně a pravidelně přispívat do měsíčníku Host do domu. V letech sedmdesátých opět nesměl publikovat či se jinak intelektuálně angažovat; pracoval tedy jako noční hlídač a vazač, ale zároveň patřil k prvním signatářům Charty 77. Jeho díla nadále vycházela v samizdatových edicích a exilových nakladatelstvích. Za román Veliká stavba získal Trefulka v roce 1983 exilovou Cenu Egona Hostovského a v dubnu 2009 mu Akademie literatury české udělila Cenu Ladislava Fukse za celoživotní dílo.

Parfém

Lázeňské prostředí nabízí více nežli odpočinek a léčbu. Rekreanti švitoří a líbezná hudba se rozléhá po jídelním sále. Konverzace nabírají na intenzitě a právě do jedné takové – intenzivní – nás vypravěč zavádí. Z jedné žárlivé hádky se rodí nový příběh dvou spíše náhodných účastníků. On je klidný a úzkoprsý, ona je bouřlivá. Jejich příběh vzápětí končí a s ním i okamžik plný tužby a nadšení. Stalo se tak kvůli staré vzpomínce, která zničí přítomný okamžik i jakoukoliv možnou budoucnost.

Účinkují: Zdeněk Junák, Aleš Jarý, Eva Lesáková a Eva Novotná

Pro rozhlas upravil Marek Horoščák.
Režie: Eva Řehořová
Natočeno v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 2004.

Dědictví 

Velmi osobní příběh muže se silnou reminiscencí minulosti a úvahami o společenské degradaci, kterou způsobily společensko-politické křivdy. Dramatizovaná povídka Jana Trefulky, autora s tak příznačnou schopností zkratky a jemného humoru, však odlehčeným a zábavným způsobem vypovídá i o partnerském vztahu, který žádným nástrahám nepodlehl a vydržel.

Účinkují: Michal Przebinda, Petr Hübner, Zdena Bittlová a Hynek Pech

Pro rozhlas upravila: Jana Pithartová
Režie: Pavel Krejčí
Natočeno v Českém rozhlase Hradec Králové v roce 2013.

 V pět na konečné

Albert je v obtížné situaci: jedna z jeho milenek je v jiném stavu a spoléhá v této věci na něj… V povídce ze sbírky Skřipce na ptáčky (Atlantis, Brno 2004) autor z různých úhlů pohledu – ve zkratce, s porozuměním i skrytým humorem – portrétuje rodinné a partnerské vztahy.

Účinkuje: Miroslav Táborský

Připravil: Jiří Vondráček
Režie: Vlado Rusko
Natočeno v roce 2009.

Zrod legendy

Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o banální milostnou historkou, kdyby její hrdinové nebyli obyvateli domova pro tělesně postižené. A tak se příběh Alice, vozíčkářky s přeraženou páteří, a jejího švarného Robina, co se tak rád předvádí – a vůbec mu při tom nevadí vyklenutá záda – mění v povídku o lidském štěstí, které nejvíce dovedou vychutnat ti, jimž je štěstí zdánlivě nedosažitelné. Příběh naděje v beznaději a štěstí v je součástí Trefulkovy knihy Skřipce na ptáčky.

Účinkuje: Zuzana Slavíková-Čisáriková

Připravil: Tomáš Sedláček
Režie: Eva Řehořová
Natočeno v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 2003.

Můj milovaný Ledňáčku

Jan Trefulka věřil ve společenskou sílu literatury. Dokazuje to i povídka, v níž velmi briskně reagoval na tehdy aktuální témata – kněží v českých a moravských diecézích se začali v roce 2001 hromadně podepisovat pod petici proti přijetí zákona o registrovaném partnerství lidí stejného pohlaví.

Hrdinou povídky je mladý muž, vzpomínající na jednu svou téměř osudovou lásku, která by byla zřejmě od základů změnila celý jeho život. Mohlo se to ale stát? Jak by reagovalo okolí? A jak by žil dnes? Povídkou, která poprvé vyšla v zářijové příloze Práva Salon v roce 2001, připomínáme také Mezinárodní den proti homofobii (17. května).

Účinkuje: Igor Orozovič

Z knihy Všechno nejlepší – Tisíc čísel a dvacet let Salonu Práva
vybrala a upravila: Klára Fleyberková
Režie: Izabela Schenková
Natočeno v roce 2019.

Spustit audio
autoři: Dominik Mačas, Tvůrčí skupina Drama a literatura