Jan Švankmajer oslavil 90. K jeho dílu nepotřebujete vzdělání, je třeba se mu smyslově otevřít, říkají odborníci
Saša Michailidis se ptá generálního ředitele NFA a filmového historika Michala Breganta a knihovníka, dramaturga GASKu v Kutné Hoře Petra Adámka. Jan Švankmajer, režisér filmů jako Možnosti dialogu, Spiklenci slasti, Lekce Faust či Otesánek, animátor, spisovatel, dramatik a výtvarník slaví 90 let. Čím se vyznačuje dílo předního představitele pozdního českého surrealismu? Repríza ze 4. 9. 2024.
Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.
Chcete nám něco vzkázat?
Své komentáře nebo tipy posílejte na adresu: akcent@rozhlas.cz.
Související
-
Podivuhodný snový svět Jana Švankmajera a Evy Švankmajerové se právě proplétá kutnohorským GASKem
„Cele se poddej svým obsesím. Stejně nic lepšího nemáš. Obsese jsou relikty dětství. A právě z hlubin dětství pocházejí ty největší poklady.“ Jan Švankmajer
-
Film je krásný i tím, že je to individuální tvorba, říká Jaromír Kallista
Filmový producent a pedagog Jaromír Kallista přibližuje, jak se za poslední dekády změnil svět filmu a popisuje také svou spolupráci s manželi Švankmajerovými.
-
Šváb v pivu, lidstvo v hmyzu. Poslední film Jana Švankmajera
Jan Švankmajer ve svém nejnovějším a dle jeho slov také posledním celovečerním snímku odkazuje k divadelní hře bratří Čapků Ze života hmyzu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.