Jan Graubner: Co vám řekne, učiňte!

22. prosinec 2017

Tak zní jeho biskupské krédo. Na svatého Václava roku 1992 jmenován coby 14. olomoucký arcibiskup a metropolita moravský.

„Prožil jsem pěkné dětství, i když jsem ročník 1948, ale dítě nevnímá a nepřipouští si to špatné kolem," říká o sobě muž, který se rozhodl pro kněžskou dráhu. Komunistickým režimem na ni ale nebyl doporučen, povedlo se až na potřetí, v srpnu 1968. Tehdy poprvé přijel do Olomouce, která byla plná sovětských okupantů.

Po vyhraném zápase se SSSR tehdy mí spolužáci ze semináři vystoupali do zvonice metropolitní katedrály svatého Václava a rozhoupali zvony. Byla z toho pak velká polízanice. Tehdy jsem se poprvé setkal s represemi komunistů. Později jsem působil coby farář na Valašsku. Bylo to nesmírně zajímavé místo, třeba tím, že se tam ještě i v 70. letech ve školách vyučovalo náboženství. Ale i tady mě vyslýchala StB...

17. března 1990 byl Jan Graubner jmenován titulárním biskupem tagarijským a pomocným biskupem olomouckým. Vysvěcen byl 7. dubna arcibiskupem Františkem Vaňákem, jehož se o dva roky stal nástupcem. „Nejdůležitější pro mě je, abych ten úřad, jehož tradice je více než 950 let, dál posouval a rozvíjel tím správným směrem. Abych byl prozřetelný a konal dobrá rozhodnutí a abych měl sílu je naplňovat.“

V pořadu zazněla premiéra úryvku nahrávky souborného díla Václava Matyáše Gureckého, který byl od roku 1736 kapelníkem olomoucké katedrály a jehož dílo Český rozhlas Olomouc v tomto roce natočil. Dále zazněly skladby Antonia Vivaldiho, Samuela Barbera a Adama Václava Michny z Otradovic.

autor: Michal Bureš
Spustit audio