Jan Drozd: Člověk pro jeden život (1/10)

Ostravský spisovatel, literární redaktor a publicista Jan Drozd vstoupil do literatury roku 1947. Svůj první román Sedláci z Velkého Dvora , inspirovaný zážitky z Podkarpatské Rusi, poslal do soutěže Evropského literárního klubu a vyhrál. Rázem se stal uznávaným autorem a osobně angažovaným spisovatelem, učitelem i literárním redaktorem.

Po roce 1968 vyl vyhozen z práce v Československém rozhlase Ostrava a živil se manuálně. Jeho román Člověk pro jeden život, stěžejní dílo, v němž se odráží ve vší složitosti společenské poměry po 2. světové válce, byl sešrotován. Kniha vyšla pod pseudonymem a pod názvem Emauzy ve Švýcarsku, četbu z ní vysílala Svobodná Evropa. České vydání má vročení 1991.

Jan Drozd ( 1914 - 2005) ovšem rozvířil hladinu literárně-historického bádání ještě několik let před svou smrtí. V publikaci Autoři Slezských písní uvedl jako autora nejsilnějších textů sbírky ostravského "proklatce" Ondřeje Boleslava Petra, vyhozeného učitele, který se v Ostravě živil jako horník a psal s Vladimírem Vaškem pod společným pseudonymem Petr Bezruč.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.