Jan Balabán: Černá hvězda (5 částí)

16. květen 2011

Esej Jana Balabána Černá hvězda je věnována městu, ve kterém Balabán prožil téměř celý život a k němuž byl tedy nucen zaujmout postoj. Titul Černá hvězda, básnivé synonymum pro severomoravskou metropoli, si Jan Balabán vypůjčil od Jarka Nohavici a toto autorství mu taky přiznává. Balabán vidí Ostravu s láskou i nenávistí.

Je to přibližně rok, kdy dnes už legendární ostravský antikvariát a klub Fiducia pořádal další z mnoha zajímavých výstav. Jmenovala se Ostrava industriální a k vidění na ní byly snímky německých fotografů. Současně s výstavou vznikla taky německá kniha o ostravském industriálním dědictví, která byla 14. července pokřtěna na vernisáži. Pro německou knihu napsali eseje na dané téma historik architektury Martin Strakoš a spisovatel Jan Balabán. V té tobě byl však už téměř tři měsíce mrtev, a tak se této role ujali herci ostravského divadla Komorní scéna Aréna. Návštěvníci galerie Fiducia si tedy prohlíželi fotografie a zároveň na zvukové smyčce naslouchali esejím obou autorů.

Svou esej rozdělil Jan Balabán do jedenácti obrazů zarámovaných dvěma příjezdy do města, do něhož se těžko přijíždí a ještě hůře se opouští. Ten první se odehrál někdy v padesátých letech, ten druhý na konci let devadesátých. Mezi těmito dvěma krajnostmi, neboť krajnosti jsou to skutečné i pomyslné, maluje autor Ostravu se vší její mlčenlivostí, hlukem, nevlídností, osamělostí, krutostí a nepochybnou krásou.

Rozsáhlou esej do pěti dílů pro rozhlas upravila Naďa Čvančarová a v režii Evy Lenartové, se kterou zvukově spolupracoval Marek Hoblík, přečetl herec divadla Petra Bezruče Norbert Lichý.

autoři: ele , čan
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.