Jak psát o historii? I špatná beletrie nás může něco naučit, říká politolog
Nedávno vyšel nový díl Velkých dějin zemí Koruny české, postihující roky 1948 až 1956. Jaká specifika s sebou nese psaní o soudobých dějinách? A co jsou vlastně soudobé dějiny? Kromě odborného pohledu se můžeme při interpretaci historie opírat i o pohled umělecký. Jaké knihy by doporučil Jiří Kocian z Ústavu pro soudobé dějiny? A co se líbí politologovi Janu Holzerovi z Masarykovy univerzity na tvorbě autorky fantasy a učebnic dějepisu Veroniky Válkové?
Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.
Chcete nám něco vzkázat?
Své komentáře nebo tipy posílejte na adresu: akcent@rozhlas.cz.
Související
-
Bílá Voda Kateřiny Tučkové reflektuje postavení žen v katolické církvi od 50. let po 21. století
Je kniha vyprávěním o řeholnicích za totality, Moravské podzemní církvi či o zapomenuté světici označené ve 13. století za heretičku?
-
Film Poslední závod boří některé mýty o soužití Čechů a Němců, mnohé stereotypy ale zůstávají
Saša Michailidis diskutuje s filmovou kritičkou Ivou Přivřelovou a historikem Matějem Spurným.
-
Alena Mornštajnová: Nechtěla jsem napsat knihu o holokaustu
Na Filozofické fakultě Ostravské univerzity vystudovala angličtinu a češtinu, je lektorkou anglického jazyka a překladatelkou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.
Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby


Citlivý člověk
Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.