Ivan Landsmann: Pestré vrstvy. Norbert Lichý ve svérázném svědectví o životě horníků na Ostravsku

Normalizační zmar a těžkou robotu v dole vystřídá rozčarování z vysněné emigrace. Připomínáme herce Norberta Lichého (†59). Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Účinkuje: Norbert Lichý
Připravila: Petra Hynčíková
Režie: Tomáš Soldán
Natočeno: 2022
Natočeno v ostravském studiu Českého rozhlasu.
Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Haviř je nejblbějši člověk na světě. Pan buh mu skoval robotu pod zem a aji tam ju našel, tvrdí sebeironicky jedna z postav románu Pestré vrstvy. Autentický ostravský dialekt a hornický slang bez příkras v jeho drsné nahotě. To je základní výbava, se kterou pracuje bývalý horník, emigrant a spisovatel Ivan Landsmann v autobiografickém románu Pestré vrstvy. Podává strhující svědectví o životě horníků na Ostravsku v období normalizace. Líčí s mimořádným vypravěčským talentem drsnou robotu na šachtě i normalizační zmar, který posléze vystřídá rozčarování hlavního hrdiny z vysněné emigrace.

Pestré vrstvy způsobily v roce 1999 naprostou literární senzaci – román se stal Knihou roku v prestižní anketě Lidových novin. Landsmannův literární talent se přitom objevil náhodou, když na popud písničkáře a kamaráda v emigraci Jaroslava Hutky začal z terapeutických důvodů psát.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.