Ivan Bunin: Proklaté dni (1/6)

Ruský prozaik a básník, nositel Nobelovy ceny z roku 1933 Ivan Bunin se k Velké říjnové socialistické revoluci v Rusku (před níž v roce 1920 uprchl) vždy stavěl velmi kriticky. Jako literát tak nejdůrazněji učinil ve svých deníkových záznamech, shromážděných v cyklu "Proklaté dni". Jde o vášnivý protest proti brutalitě bolševické revoluce a zároveň nostalgickou obhajobu patriarchálních základů navždy odcházejícího Ruska minulosti.

Bunin je si jasně vědom toho, že jeho postoje jsou výrazně osobní, oprávněně se však domnívá, že má na podobný pohled nezadatelné právo. Jeho odsudky bolševiků a jejich díla způsobily, že Proklaté dny byly až do konce 8O. let minulého století dílem v SSSR přísně zakázaným.

Šestidílnou četbu z Proklatých dnů, kterou podle vlastního překladu pro rozhlas připravil Libor Dvořák, režijně zpracovala Hana Kofránková, do role pisatele svérázného spisovatelského Buninova deníku obsadila Pavla Soukupa.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.