Ivan Binar: Petr a rytíři. Povídka v autorské interpretaci
Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Spisovatel Ivan Binar (*1942) je absolventem Pedagogického institutu v Ostravě, kde studoval češtinu, dějepis a výtvarnou výchovu. Učil na základní škole, byl pedagogem v Domě pionýrů a mládeže v Ostravě, v letech 1968-1971 redigoval časopis Tramp. V roce 1972 byl uvězněn za účast a vystupování v satirické hře Syn pluku, napsané na motivy Valentina Katajeva. Po propuštění z vězení pracoval jako závozník, později jako strojník v elektrárně. Stýkal se s přáteli, s nimiž se poznal ve vězení, psal, publikoval v Petlici.
V lednu 1977 podepsal Chartu 77. Po jejím podpisu dostal dvě možnosti, buď spolupráce s StB, anebo odchod do emigrace. Rozhodl se emigrovat. V květnu 1977 odešel s manželkou a dětmi do Rakouska. Usadil se ve Vídni, kde zpočátku pracoval jako restaurátor porcelánu a navázal spolupráci s Rádiem Svobodná Evropa. V letech 1980-1983 se živil také jako tlumočník v uprchlickém táboře.
Od srpna 1983 byl zaměstnán u Rádia Svobodná Evropa v Mnichově v monitoringu tisku, později se stal redaktorem pořadu Hlasy a ohlasy. V roce 1994 se přesunul i s rodinou do Prahy, kde pokračoval v českém vysílání RSE až do jeho zrušení v roce 2002. Ivan Binar je autorem řady knih, povídek, fejetonů a esejů, v 60. letech psal též písňové texty. Významná část jeho tvorby je určena dětem.
Nejposlouchanější
-
Jean Paul: Doktor Škrtikočka jede do lázní. Rozmanité příběhy jednoho podivína a cynika
-
Umberto Eco: Foucaultovo kyvadlo. Napínavý příběh tajemných spiknutí, nebo úvaha o realitě a fikci?
-
Džuniči Saga: Zpověď šéfa jakuzy. Syrový pohled do srdce japonského podsvětí a fungování tamní mafie
-
Clare Dwyer Hogg: Sbohem. Svatopluk Skopal v příběhu o zradě, přiznání a (ne)možnosti vykoupení
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.