Itamar Borochov Quartet v květnu v Praze
Trumpetista a skladatel Itamar Borochov vyrostl v izraelské Jaffě, městě s integrovaným muslimským, židovským a křesťanským obyvatelstvem.
Poté přesídlil na newyorský Manhattan, kde absolvoval New School for Jazz and Contemporary Music. Zkušenosti sbíral v newyorských jazzových klubech, nicméně hudební odkaz severní Afriky a moderního Izraele, stejně tak jako tradice Středního východu se v jeho hudbě rýsuje velmi zřetelně.
Album Boomerang, vydané na sklonku loňského roku, získalo ocenění „Překvapení měsíce" udělované prestižním časopisem Jazz Magazine. Spoluhráči mu jsou pianista Michael King, basista Avri Borochov a bubeník Jay Sawyer.
Hledání vlastních kořenů přivedlo Itamara Borochova k zálibě v arabské a panafrické hudební vytříbenosti, již absorboval od samého mládí. Hudebně ho formovala spolupráce s Curtisem Fullerem a po aranži a koprodukci glorifikované world music senzace Yemen Blues se Borochov vydal vlastní cestou.
Jeho kritiky oceněná debutová nahrávka Outset z roku 2014 se dostala na žebříček New York City Jazz Record's Best of 2014 a jeho další album Boomerang, nahrané v roce 2015 v Paříži, bylo vybráno jako „překvapení měsíce" časopisem Jazz Magazin. Trubka Itamara Borochova je vskutku virtuózní a jeho zvuk by jistě potěšil i samotného Milese Davise.
Vlastními slovy Borochov charakterizuje svoji hudbu následovně: "Na světě je Bůh a jeho jiskru bychom měli hledat – a tou nejlepší cestou k této reflexi je dokonalost a virtuozita. Ukázali nám to již Charlie Parker, Miles Davis a John Coltrane, ať již hráli v koncertním sále nebo uprostřed špinavé ulice...".
Ve skladbách Adon Olam, Jones Street a Wanderer Song si leader kvarteta Borochov zapěl i se svým bratrem Yisraëlem, který se jako host chopil i tureckého strunného nástroje Jumbush. Stálými členy kvarteta jsou pianista Michael King, basista a hráč na oud Avri Borochov a bubeník Jay Sawyer. A v tom samém složení combo předloží svoji hudbu posluchačům, kteří se rozhodnou navštívit Nuselskou radnici, tedy radnici Prahy 4, v úterý 2. května, v 19.30.
Nejposlouchanější
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Ingeborg Bachmannová: Dobrý bůh z Manhattanu. Zosobněná síla zla, která zničí každou lásku
-
Zemřel přední český psychiatr Cyril Höschl. Poslechněte si jeho vzpomínání v Osudech
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka