Irena Šťastná: Všechny tvoje smrti

5. březen 2011

Básnířka a prozaička Irena Šťastná žije v Dobroslavicích na Opavsku. Vltavský Svět poezie nás tentokrát pozve do obrazivého světa druhé autorčiny sbírky, která v loňském roce vyšla v pražském Literárním salonu. Padesát básní sbírky pojmenované Všechny tvoje smrti jsou rozděleny do tří oddílů – Dějství prvé, Nikde nehoří a Trávníky nemocnic.

Irena Šťastná vyžaduje od čtenáře, potažmo posluchače, soustředěnou pozornost. Vypadá to, že jen tak někoho do svých básní nepustí, musíte se chvíli snažit, pár minut klepat o obcházet dokola, abyste pak nakonec v jediném okamžiku znenadání byli vpuštěni. Ten klíč vlastně, jako vždycky, leží pod rohožkou. Pak ani nevadí, že snad neporozumíme všem metaforám, nejde přece o překlad do slov s jednoznačným významem.

Irena Šťastná vypráví příběh, který by snad mohl být motivován latinským úslovím post coitum omne animal triste. Opavská básnířka je však ještě důslednější a neslitovnější. Od malých každodenních smrtí vede cesta lemována básnivými mikropříběhy až na hřbitov. Poezie Ireny Šťastné je spíše tísnivá, ale taky velmi živočišná. Čtenář si právem domýšlí, že jsou to obrazy osobně odžité a odbolené.

Pro Svět poezie vybrala Eva Lenartová, která se zároveň ujala režie, převážně básně z prvního oddílu sbírky Dějství prvé. O interpretaci pak požádala herečku ostravského Divadla Petra Bezruče Sylvii Krupanskou. Zvukově na pořadu spolupracovala Hana Plecháčková. Poslouchejte Český rozhlas 3 Vltavu v sobotu 5. března ve 22:45.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?