Ilse Weberová: Kdy skončí naše utrpení

8. březen 2015

Literární pásmo z dopisů (1933-1944) a básní z Terezína, psaných židovskou, německy píšící básnířkou a spisovatelkou knížek pro děti.

Poslouchejte na Vltavě 8. března 2015 ve 20:00.


Česko-židovská spisovatelka sdílela se svou rodinou krutý osud českých Židů, nevinných obětí zrůdné nacistické rasové teorie. Pořad vysíláme v den výročí vyhlazení tzv. terezínského rodinného tábora v Osvětimi v roce 1944.

Ilse Weberová se narodila v roce 1903 ve Vítkovicích u Moravské Ostravy v židovské rodině a již ve 20. a 30. letech minulého století vydala jako německy píšící autorka tři knížky pro děti. V té době si také dopisovala s Karlem Čapkem. Autorčiny životní osudy od nástupu nacismu v Německu až do deportace do Terezína v roce 1942 jsou dokumentovány v jejích dopisech švédské přítelkyni Lilian a později i Lilianině matce, která se ve Švédsku ujala Ilsina staršího syna.

Terezínské období Ilse Weberové, kdy byla internována s manželem a mladším synem, je jedinečně dokumentováno její poezií, jež se díky důmyslné skrýši v ghettu dochovala a autorku přežila. Ilse Weberová se v Terezíně především starala o nemocné děti a v roce 1944 se dobrovolně přihlásila k dětskému transportu do Osvětimi, do něhož byl zařazen i její mladší synek Tomáš. Bezprostředně po příjezdu do vyhlazovacího tábora byla i se všemi dětmi zavražděna v plynové komoře.

Kniha Kdy skončí naše utrpení je unikátním svědectvím o tragickém osudu jedné z mnoha obětí holokaustu, nadané a obdivuhodné ženy, československé občanky a vlastenky, kterou zavraždili němečtí nacisté.


Účinkují: Vilma Cibulková, Viktor Dvořák, Daniela Kolářová a Jan Kačer

Překlad: Zlata Kufnerová Připravil: Petr BalajkaRežie: Michal Bureš

autoři: Vladimíra Bezdíčková , Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio