Jaké české technické artefakty dobyly svět? Legendární tramvaje T3 nebo motocykly Jawa představí seriál o československých designových ikonách
Pragotron
Náš veřejný prostor byl po dekády v Československu i spřáteleném zahraničí (země RVHP) formován časovými ukazateli tzv. jednotného času (času řízeného z hodinové ústředny nebo matičních hodin umístěných v ředitelně závodu, školy, na dopravním dispečinku). Charakteristické černobílé ciferníky s výraznými ručičkami a jednoduchými indexy hodin cvakajících po minutových intervalech tvořily vizuální identitu mnoha veřejných prostor od škol a nádraží přes veřejné instituce.
Související
-
Kotěra je autorem jediné pražské tramvaje. Secesnímu salónnímu vozu se říká primátorská tramvaj
Ačkoli se už desítky let traduje, že Kotěra navrhl i další pražské tramvaje, podle nejnovějších zjištění je jeho dílem jen umělecky pojatý vůz, tzv. „primátorská tramvaj“.
-
Architektura a technologie. Studio SIAL stálo u zrodu „zelené architektury“ i několika vynálezů
Přínos libereckého SIALu spočíval v tom, že se specialisty napříč obory hledal optimální řešení a vyvíjel materiály a technologie, díky nimž reflektoval žhavá témata doby.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...