Jaké české technické artefakty dobyly svět? Legendární tramvaje T3 nebo motocykly Jawa představí seriál o československých designových ikonách

8. srpen 2022

Estetickými a stylovými ikonami se nemusejí stát jen předměty umělecké povahy, designové doplňky a luxusní zboží, ale v některých případech i ryze technické artefakty, jako dopravní prostředky, veřejné stavby či předměty industriální povahy. Takové, jejichž design a estetické kvality překročily hranice dobových standardů, objekty made in Czechoslovakia, jež se staly „legendami”, představujeme ve vltavském seriálu.

Všechny epizody

Vybrali jsme projekty, které ve své době posouvaly technologické možnosti oboru, např. Slovenskou strelu nebo horský vysílač na Ještědu. Představíme ale i zdánlivě přehlédnutelné objekty naší každodennosti, jako byly industriální elektrické hodiny Pragotron, a také výrobky, které svou kvalitou předefinovaly estetické a designové standardy, ať už stroje Jawa nebo československé tramvaje.

Všechny, ať už sériově produkované nebo unikáty, však spojuje dokonalá funkčnost spolu s mimořádnými estetickými kvalitami, které jim přinesly status nesmrtelných designových legend.

autor: David Hamr
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.