Jaké české technické artefakty dobyly svět? Legendární tramvaje T3 nebo motocykly Jawa představí seriál o československých designových ikonách
Estetickými a stylovými ikonami se nemusejí stát jen předměty umělecké povahy, designové doplňky a luxusní zboží, ale v některých případech i ryze technické artefakty, jako dopravní prostředky, veřejné stavby či předměty industriální povahy. Takové, jejichž design a estetické kvality překročily hranice dobových standardů, objekty made in Czechoslovakia, jež se staly „legendami”, představujeme ve vltavském seriálu.
Všechny epizody
Vybrali jsme projekty, které ve své době posouvaly technologické možnosti oboru, např. Slovenskou strelu nebo horský vysílač na Ještědu. Představíme ale i zdánlivě přehlédnutelné objekty naší každodennosti, jako byly industriální elektrické hodiny Pragotron, a také výrobky, které svou kvalitou předefinovaly estetické a designové standardy, ať už stroje Jawa nebo československé tramvaje.
Všechny, ať už sériově produkované nebo unikáty, však spojuje dokonalá funkčnost spolu s mimořádnými estetickými kvalitami, které jim přinesly status nesmrtelných designových legend.
Související
-
Kotěra je autorem jediné pražské tramvaje. Secesnímu salónnímu vozu se říká primátorská tramvaj
Ačkoli se už desítky let traduje, že Kotěra navrhl i další pražské tramvaje, podle nejnovějších zjištění je jeho dílem jen umělecky pojatý vůz, tzv. „primátorská tramvaj“.
-
Architektura a technologie. Studio SIAL stálo u zrodu „zelené architektury“ i několika vynálezů
Přínos libereckého SIALu spočíval v tom, že se specialisty napříč obory hledal optimální řešení a vyvíjel materiály a technologie, díky nimž reflektoval žhavá témata doby.
Nejposlouchanější
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
Anna Bolavá: Do tmy. Příběh osamělé ženy, jejíž vášeň pro sběr bylin se mění v chorobnou posedlost
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka