Igor Bauersima: Norway. Today. Cosi je pudí navždy odejít, přestože mají život před sebou

11. červenec 2023

Julie a August. Seznámili se v internetovém chat-roomu a odjeli spolu do Norska. Výlet, během kterého se odehrává hra Norway. Today, však nemá být romantickým dobrodružstvím spokojeného páru. Inspirován skutečnou událostí, napsal Igor Bauersima drama o osudovém rozhodnutí. Dva mladí lidé totiž spolu chtějí spáchat sebevraždu. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Adaptace hry současného německého dramatika
Účinkují: Helena Plecháčková, Pavel Gajdoš
Dramaturgie: Marek Horoščák
Překlad: Ondřej Černý
Režie: Valeria Schulczová
Natočeno: 2004

Rozhodnou se pro dobrovolný odchod ze světa, přestože mají život před sebou, a navíc se nečekaně začnou projevovat vzájemné sympatie. „Život je pro mě problém, který musím řešit každý den znova,“ říká jeden z hrdinů Bauersimovy hry. Při natáčení vzkazů pozůstalým se ukáže, že i tohle může být důvod k jeho definitivnímu vyřešení.

„Julie a August jsou velmi nevyrovnaný pár – pragmatická Julie vidí sebevraždu jako jediné logické východisko ze svého zbytečného života a má pro to nevyvratitelné argumenty, nejistý August se pokouší na poslední chvíli z celého podniku vylhat; ze střetu jejich odlišných povah vzniká řada vtipných a zároveň mrazivých situací,“ poznamenal dramaturg Marek Horoščák. Za sebedestruktivním rozhodnutím hlavních hrdinů nestojí neřešitelné problémy a závažné důvody. Pokud tedy člověk nepovažuje osobní zbabělost a neschopnost naplnit život smysluplným posláním za závažný důvod.

Původně divadelní hra Igora Bauersimy, podle které vznikla česká rozhlasová adaptace, byla inspirována tragédií, která se odehrála v roce 2000. Čtyřiadvacetiletý Nor a sedmnáctiletá Rakušanka si v internetovém chat-roomu připravili plán pro dobrovolnou smrt a skokem ze 600 metrů vysoké skály nad jedním norským fjordem ji poté realizovali.

Spustit audio

Související