I letos má Berlinale českou účast. K vidění tu bude mimo jiné cvičení studenta 2. ročníku FAMU

17. únor 2023

Do hlavní soutěže festivalu se naše kinematografie opět neprobojovala, v dalších sekcích o sobě ale dává vědět. Prestižní akce zařadila do programu čtyři snímky s výraznou českou stopou. Asi největším překvapením je výběr ročníkového cvičení studenta Katedry animace pražské FAMU Philippa Kastnera nazvaného Deniska umřela. 

Jde o krátký, osmiminutový film, ve kterém se režisér vypořádává se ztrátou svého čtyřnohého přítele. „Události ve filmu včetně interiéru našeho bytu jsou pravdivé. Zní tu i hudba, requiem, které jsem složil hned poté, co Deniska umřela,“ vyznává se mladý tvůrce s tím, že účast na Berlinale, konkrétně v sekci Generation Kplus, je pro něj velká věc, kterou doposud plně nepochopil. 

Východní fronta je dokument režisérů Vitalije Manského a Yevhena Titarenka. Druhý jmenovaný je protagonistou snímku. Už v roce 2014 po anexi Krymu Ruskem, se sem vydal jako válečný reportér. Po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v únoru roku 2022 se přihlásil na frontu jako dobrovolník do zdravotnického praporu. Snímek, který uvede sekce Encounters, koprodukovala česká společnost Hypermarket Film. „Jde o neobyčejně silný film, který zachycuje zkušenosti Yevhena a jeho přátel v prvních šesti měsících války po napadení Ukrajiny Ruskem,“ přibližuje snímek koproducent Filip Remunda. 

Ve snímku Poznámky z Eremocénu komunikuje režisérka Viera Čákanyová s budoucností. „Je to film, na který se dobře dívá, ale špatně se o něm mluví,“ hodnotí ho Marek Hovorka, ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě a společník firmy Marina Films. Českou koproducentkou snímku je Nina Numankanić právě z Marina Films, a jihlavský festival uvede Poznámky z Eremocénu na podzim v české premiéře. V Berlíně obohatí sekci Fórum. 

A pak tu jsou Sedmikrásky, mistrovský kousek Věry Chytilové, jedno ze zásadních děl československé nové filmové vlny a naší kinematografie vůbec. Do berlínské sekce Retrospective „Young at Hearth – Coming of Age at the Movie“ je vybrala režisérka Jasmila Žbanić. „Z filmů, které nabízíme do zahraničí, jsou dnes Sedmikrásky možná nejžádanějším českým snímkem,“ pochvaluje si ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant. NFA spolu s karlovarským filmovým festivalem a Nadací manželů Kučerových stojí za digitální restaurací slavného snímku. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.