Hvězdy jsme dali na zem – a tak jsme rožnuli ulice
O nočním městě, které prošlo razatní světelnou proměnou spolu s elektrifikací, vypráví kunsthistorička Eva Bendová, spoluautorka knížky Neony a světla reklam (Paseka, 2018). Filip Švácha se věnuje fotografování skla, během studia na Fakultě umění a designu UJEP zkoumal také noční město a jeho světlo. Zároveň příležitostně vede workshopy tzv. světelného graffiti. Oba se zastavují i temných zákoutí, kde vzlíná příšeří.
Související
-
Noční nebe je grandiózní prostota. Pozorování vesmíru spouští kaskády imaginace, říká Palo Fabuš
Jak se proměňuje naše prožívání noci? Jak nám noční oblohu přemalovaly současné technologie? A kde hledat tmu? Různé pohledy do tmy otevírají tři hosté nočního ArtCafé.
-
Vzepřít se gravitaci, pohnout horizontem. Jak první aviatici rozechvěli obraz světa?
Jakým způsobem se nová civilizační letecká zkušenost vsákla do kaleidoskopu kultury a lidského vidění? Odpovědi nabídne ArtCafé s Evou Bendovou a Václavem Hájkem.
-
Vesmír nás fascinuje i děsí. Jak přispívá fotografie k utváření našich představ o vesmíru?
Fotografie nám ukazuje vesmír tak, jak bychom ho nikdy lidským okem nespatřili. Jak vnímají vesmírnou krajinu Jan Dotřel a Ines Karčáková?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.