HUSO v rozhlase

28. duben 2017

Přestože jsou Tomáš Hubáček a Jakub Soldán zejména hudebníky s osobitým písňovým repertoárem, jejich vystoupení s sebou nese výraznou interakci s publikem, která nemá daleko k improvizaci. Umělecká dvojice, která si říká HUSO, předvádí drzý slovní humor, zpěv a improvizaci. Nyní také v cyklu Kabaret v éteru.

HUSO v rozhlase. Jakub Soldán a Tomáš Hubáček

Považují se za „hospodskou kapelu“, což je dáno spíše nástrojovým obsazením (akordeon, klarinet, ryčný zpěv) a jejich záměrně neučesanou interpretací než faktem, že by cíleně hráli jen po těchto podnicích. Kompozice a převážně texty písní počítají s posluchači, kteří jsou nakloněni hravému jazykovému humoru a mnohdy až dadaistickým příběhům, o nichž HUSO zpívá. Pro své produkce si HUSO vybírá menší klubové prostory anebo ulice českých i zahraničních měst.

Přestože si udržuje statut neznámého amatérského tělesa, které hraje pro potěšení sama sebe, svého publika či náhodných diváků, vydalo v roce 2010 CD Masám! O ironické nadsázce v názvu nelze pochybovat, stejně jako o záměrné „plebejské image“ skupiny, sestávající se ve skutečnosti ze dvou magistrů umění. Vzájemné oslovování se dosaženými tituly, prezentováno na hranici uvěřitelnosti, je mimochodem jedním z drobných komických prvků jejich produkcí. Stejně jako mnohé z komentářů k běžným životním situacím, rozbory písní a spolupráce publika v nich (Jezevec, želva, běžec a letadlo, Polární drama, Prezident, Nejkratší píseň na světě).

HUSO v rozhlase. Jakub Soldán a Tomáš Hubáček

Hra s nesmyslem je stěžejním principem pořadu Huso v rozhlase, jemuž dominuje upřímně míněná, i když záměrně nešikovná pocta rozhlasové práci. Ke koncepci pořadu se výstižně vyjadřuje Tomáš Hubáček: „Legendární hospodské skupině HUSO se po mnoha letech tvrdé práce v pozici dělníků kultury dostává zasloužené cti vystoupit na půdě národního rozhlasu. Hrdé vystoupení, během kterého se oba umělci snaží využít vše, co památné brněnské studio č. 7 nabízí (dveře, schody, okenice, rozličné ruchařské pomůcky, celestu a další nástroje), se však postupně zvrhne ve fiktivní demolici studia. Vystoupení je završeno ohňostrojem a následnou evakuací.“ Celé dění je spíš legrační než destruktivní a vychází z reálného faktu, že se zmiňované slavné studio bude v tomto roce skutečně rekonstruovat, proto do něj mohla „vtrhnout hudební smršť“ HUSO.

Dvoučlenná skupina, tvořená režisérem a skladatelem Tomášem Hubáčkem a výtvarníkem a animátorem Jakubem Soldánem, zahrála v pořadu plném drzého slovního humoru desítku písní (Radši budu šedivý, Hovínka, Píseň bez textu), do jejichž svérázné „instrumentální“ interpretace přiměla i publikum (O čem stroje vypráví, Zvířátková ukolébavka, Pípa v džípu).

Účinkují: Tomáš Hubáček (moderace, akordeon, zpěv), Jakub Soldán (moderace, klarinet, zpěv)

Dramaturgie: Hana Hložková
Zvukový mistr: Michal Zelinka
Režie: Tomáš Hubáček

 V Brně natočila Tvůrčí skupina Drama a literatura v roce 2017.

autor: Hana Hložková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?