Kabaret U Vrtaného kolena

13. březen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kabaret U Vrtaného kolena
0:00
/
0:00

Peníze hýbou světem! Jak je ale získat snadno a bez námahy? Prostřednictvím sarkastické show na to odpovídá Kabaret U Vrtaného kolena brněnského divadla BuranTeatr. Fenomén peněz, bohatství a chudoby je zde nahlížen žánrem komických skečů, anekdot, pseudopřednášek, přísloví, protestsongů i hospodských písní. Vítejte na jevišti, kde pečení holubi sami lítají do huby a koláče jsou i bez práce!

„Prachy. Prašule. Kačky. Love. Keše.“ Jak je legálně nabýt radí kvalifikovaný poradce v oboru senioři a vychytralá zlatokopka. O tom, že peníze není až tak snadné sehnat, a jak s nimi správně zacházet, hovoří jiní – profesionálové z ulice, ale i pacienti nenasytných psychologů. O problematice peněz v kontextu ovládání světa se dozvíme na tajném zasedání evropských měn. Příležitost k diskusi dostanou i lidé, kterým z nepochopitelných důvodů na penězích nezáleží. Tuto okrajovou skupinu paradoxně zastupuje nenáročná a šťastná prostitutka. Utrácejte a nešetřete! Peníze jsou všude, stačí si je jen vzít. Právě jste byli poučeni, jak na to.

Kabaret U Vrtaného kolena

Kabaret U Vrtaného kolena aneb Rozbijte prasátka, přátelé!, jak zní celý název divadelní inscenace, měl premiéru 5. listopadu 2016. Do scénáře BuranTeatru, který sestavila dramaturgyně Sabina Machačová, přispěli také hosté – S. d. Ch. (Tajné zasedání), Zdeněk Kocián (Prachy, děti, senioři a Vy), Jiří Jelínek (píseň Láska) a Jan Šotkovský (písně Pohlédni, chlapče a Hymna lakomců). Sama Machačová je navíc autorkou Monologu zlatokopky, písní Peníze jsou super, Kuplet spokojené kurtizány, Závislost a Smrt kapitálu. Řada scén v inscenaci, kterou režírovala Gabriela Ženatá, „vznikla z iniciativy hereckého týmu, prostřednictvím improvizací a diskusí,“ jak se uvádí v programu. Hudba k písním, stejně jako jejich pěvecká a nástrojová interpretace, je též kolektivním dílem. Vtipné, chytré a temperamentní dílo bravurně ovládá pětice účinkujících aktérů – Kateřina Veselá, Kristýna Hulcová, Lucie Ingrová, Pavel Novák a Lukáš Rieger.

Kabaret U Vrtaného kolena

Rozhlasová inscenace se natáčela na Sokolském stadionu v Brně, kde BuranTeatr sídlí. Nejde ale o záznam představení s diváky. Pořad byl upravován a snímán speciálně pro posluchače Českého rozhlasu.

Kabaret U Vrtaného kolena

Účinkují: Kateřina Veselá, Kristýna Hulcová, Lucie Ingrová, Pavel Novák a Lukáš Rieger

Divadelní režie: Gabriela Ženatá
Divadelní dramaturgie: Sabina Machačová
Divadelní mistr zvuku: Ondřej Kalužák
Hudba: Gabriela Ženatá a BuranTeatr
Režie: Lukáš Kopecký
Dramaturgie: Hana Hložková
Zvukový mistr: Michal Zelinka

V Brně natočila Tvůrčí skupina Drama a literatura v roce 2017.

autor: Hana Hložková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?