Hudba s indickými kořeny třikrát jinak v Koncertu bez hranic

1. srpen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Anoushka Shankar

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

V poločase undergroundového léta na Vltavě nabízíme ozvěny indické klasické hudby; nejprve s hráčkou na sitár, Anoushkou Shankar, v druhé části pořadu si můžete vychutnat o poznání subtilnější projekt tria tvořeného tunisko-belgickou zpěvačkou Ghaliou Benali, vídeňskou gambistkou a zpěvačkou Rominou Lischkou a belgickým kontrabasistou Vincentem Noiretem.

S hlavní hvězdou večera, jednou z dcer Raviho Shankara, Anoushkou Shankar se vrátíme v čase do loňského září, kdy si organizátoři přehlídky BBC Proms připomněli lockdownovým koncertem sté výročí narození legendárního indického sitáristy. Ne náhodou dostal program v ikonické Royal Albert Hall název New Explorations. V jeho první půlhodině se Anoushka na pódiu spojila v britským producentem elektronické hudby známým pod uměleckým jménem Gold Panda. V hypnotické poctě Ravimu Shankarovi nazvané Variations jsou slyšet vedle beatů a dronových ploch i citace a úpravy Shankarovy hudby umocněné jeho nasamplovaným hlasem a zpěvem.

V druhé části programu Anoushku na pódiu doprovodil její dlouholetý spolupracovník, perkusista Manu Delago a také komorní orchestr Britten Sinfonia pod vedením Julese Buckleyho, který pro tuto příležitost zaranžoval vybrané Anoushčiny skladby.

Zbývající čas vymezený pro Koncert bez hranic věnujeme záznamu jednoho z letošních koncertů přehlídky Concentus Moraviae, který se konal 10. června v Hustopečích. Diváci přivítali v tamním kostele sv. Václava a Anežky České zmíněné trio Ghaliy Benali, Rominy Lischky a Vincenta Noireta. Program jejich vystoupení se začal rodit v hudebním dialogu Ghalie a Rominy, ve kterém se pokoušejí zachytit společného ducha arabských melodických struktur maqam, indických rág a impresionistických nálad barokních děl jejich společného oblíbence, francouzského gambového virtuóza Marina Maraise.

autor: zpr
Spustit audio