Howard Phillips Lovecraft: Houby z Yuggothu. Sonety o hrůzách i lákadlech kosmu

30. srpen 2020

Z nového překladu sbírky sonetů amerického spisovatele hororové a fantastické literatury čtou herci Pavel Neškudla a Petr Stach. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Pavel Neškudla, Petr Stach
Připravil: Vít Vencl
Překlad: Viki Shock
Režie: Vít Vencl
Premiéra: 30. 8. 2020
Natočeno: v roce 2020

Neradno se zvídavě přehrabovat v policích zapadlých antikvariátů – mohli byste narazit na knihu, z jejíchž stran na vás plíživě vystrčí ruku temnota ze světa Cthulhu. Hned v prvním sonetu ze své knížky Houby z Yuhothu nás její autor Howard Phillip Lovecraft, americký klasik hororu a fantastiky, na takové místo zavede. A ve všech následujících básních (které napsal během několika dní na přelomu let 1929 a 1930 a ve kterých předeslal řadu motivů z jeho pozdějších povídek) se budeme setkávat s tajemnými a děsivými výjevy, s fantastikou i strachem, jako bychom četli kratší povídku ve verších.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.