Hlavně se nelitovat. Rozhlasové vzpomínky spisovatelky Lenky Reinerové

1. červenec 2022

Poslechněte si vyprávění ženy, která přežila tři rakoviny, válečné vězení v Paříži, dva francouzské koncentrační tábory a téměř dvouletou vyšetřovací vazbu v 50. letech na Pankráci. Ženy, která stihla být předválečnou, válečnou i poválečnou spolupracovnicí E. E. Kische, která se svým jugoslávským mužem, lékařem, prošla životní peripetií levicového intelektuála a které celou rodinu vyvraždili nacisté v rámci hrůzy zvané holocaust. Spisovatelka Lenka Reinerová a její Osudy.

Připravil: Jan Kašpar za spolupráce Vlada Príkazského
Natočeno: v roce 2002

V Praze žijící a německy píšící autorka Lenka Reinerová (1916–2008) se v Čechách dočkala uznání zejména až v roce 1999, kdy obdržela ve Výmaru prestižní cenu Schillerův prsten za zásluhy o německý jazyk a literaturu. Od té chvíle všechny očarovávala svým osudem a českými vydáními v Německu už dávno populárních knih. Poslechněte si její rozhlasové vzpomínky. „Nejdůležitější je, aby člověk za žádné situace sám sebe nelitoval,“ říká. „Aby nad osudem neplakal, ale radoval se z toho dobrého, co ho potká, a to zlé bral jako rozmnožení života o další rozměr.“ 

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.