Hlavně se nelitovat. Rozhlasové vzpomínky spisovatelky Lenky Reinerové
Poslechněte si vyprávění ženy, která přežila tři rakoviny, válečné vězení v Paříži, dva francouzské koncentrační tábory a téměř dvouletou vyšetřovací vazbu v 50. letech na Pankráci. Ženy, která stihla být předválečnou, válečnou i poválečnou spolupracovnicí E. E. Kische, která se svým jugoslávským mužem, lékařem, prošla životní peripetií levicového intelektuála a které celou rodinu vyvraždili nacisté v rámci hrůzy zvané holocaust. Spisovatelka Lenka Reinerová a její Osudy.
V Praze žijící a německy píšící autorka Lenka Reinerová (1916–2008) se v Čechách dočkala uznání zejména až v roce 1999, kdy obdržela ve Výmaru prestižní cenu Schillerův prsten za zásluhy o německý jazyk a literaturu. Od té chvíle všechny očarovávala svým osudem a českými vydáními v Německu už dávno populárních knih. Poslechněte si její rozhlasové vzpomínky. „Nejdůležitější je, aby člověk za žádné situace sám sebe nelitoval,“ říká. „Aby nad osudem neplakal, ale radoval se z toho dobrého, co ho potká, a to zlé bral jako rozmnožení života o další rozměr.“
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Mario Vargas Llosa: Krásné oči, ohyzdné obrazy. Zničující kritika navždy změní námořníkův život
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.