Hlavně to nikdy nevzdávejte! Osudy Ladislava Vrchovského

15. březen 2019

„Život má jednu nádhernou vlastnost, všechny nepříjemné věci dokáže přetlačit jedna šťastná chvíle,“ říká publicista, spisovatel a divadelní kritik Ladislav Vrchovský, který řadu let strávil v ostravských dolech. Jeho příběh si poslechněte ve vltavských Osudech.

Ladislav Vrchovský (2017)

Ogar z valašských kotárů začal svou profesní dráhu na hornickém učilišti v Havířově. Ve státem organizovaném vzdělávání se nedostal dále než k učňovským zkouškám, přesto se z něj stal známý ostravský intelektuál a politik, který se výrazně zapsal nejen do historie svého města.

Ve vltavských Osudech vzpomíná divadelní publicista na svá učňovská léta a pozdější práci v dole, na srážky s StB, na ilegální výstavy na půdě domu, ve kterém bydlel, na dny, které v listopadu 1989 vedly ke stávce horníků i na své působení v politice. Své dramatické vyprávění končí jasným vzkazem: Ať se děje, co se děje, hlavně to nikdy nevzdávejte.

Připravila: Eva Lenartová
Natočeno v ostravském studiu Českého rozhlasu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.