Herec Jan Fišar: Havlovo Odcházení má mimořádně těžký text. Přehodit se nesmí ani slovo
Pět hodin denně se herec Jan Fišar učil text hry Václava Havla Odcházení, kterou v premiéře 15. listopadu uvádí Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě. Jana Fišara, též důležitou postavu moravskoslezského revolučního dění, do Vizitky pozvala Eva Lenartová.
Jakožto vášnivý fotograf se chtěl Jan Fišar dlouho věnovat kameře, nakonec ale i pod vlivem svého tatínka, herce Vlastimila Fišara, vystudoval konzervatoř a pražskou DAMU. Od roku 1982 je členem souboru Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, kde nyní nastudoval hlavní roli v Odcházení Václava Havla.
Pro Jana Fišara je to pocta, protože setkání s někdejším prezidentem a dramatikem, ke kterému došlo v Praze po představení Dopisy Olze, považuje dodnes za jeden z nejsilnějších zážitků ve svém životě. Role v Odcházení je pro něj ale zároveň velká herecká zkušenost a odpovědnost.
„V žádné Havlově hře jsem nikdy nehrál, měl jsem je vždycky spojené s menšími scénami,“ řekl Jan Fišar ve Vizitce. „Text Odcházení je navíc mimořádně těžký, Havel měl neobvyklou stavbu vět, zvláštně v nich kladl za sebou slova. Přiznám se, že text jsem se denně učil čtyři až pět hodin. Jakmile přehodíte jen jedno slovo, už je to špatně a ztratíte se v něm.“
Ve Vizitce Jan Fišar mluvil také o listopadu 1989. S kolegy se například jednoho brzkého rána připojil ke stovkám horníků, kteří mířili na službu do Nové huti, a seznamoval je s revolučními tiskovinami. „Byli jsme podezřelí, protože nás nikdo neznal, ale nakonec jsme dovnitř proklouzli. Jenomže pak byl zase kvůli policii problém dostat se pryč.“ Na někdejší setkání s horníky ale herec Fišar vzpomíná rád. Na nenadálé „novinky z Prahy“ prý reagovali daleko spontánněji než řada dalších obyvatel regionu.
Proč se Jan Fišar první noc v Ostravě rozplakal, jak důležitá je pro herce schopnost recitovat a v čem vidí sílu Havlova Odcházení? Poslechněte si celou Vizitku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.