Henryk Sienkiewicz: Sachem

17. březen 2018

Povídku polského spisovatele a nositele Nobelovy ceny za literaturu poslouchejte on-line do 23. března 2018.

Slavný polský spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1905 se celým jménem jmenoval Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz. Pocházel totiž ze středního šlechtického stavu. Jeho rodiče byli zámožný statkář Józef Sienkiewicz (1813–1896) a Stefania roz. Cieciszowska Sienkiewicz (1820–1873). Budoucí spisovatel proto prožil dětství mezi vesničany, což se pak odrazilo v námětech jeho textů i v jeho sociálních názorech.

V šedesátých letech 19. století musel jeho otec statek prodat a odstěhovat se s celou rodinou do Varšavy, kde Sienkiewicz také studoval. Byla to doba nástupu kritické generace pozitivistů, ke kterým se ihned přidal a začal psát divadelní recenze i literárně historické studie. První beletristické pokusy na sebe nenechaly dlouho čekat a poměrně záhy přebily publicistickou práci. Že se to nestalo náhodou, dokazuje také krátká povídka Sachem. V knize Starý sluha a jiné povídky ji už roku 1975 vydal Odeon.

Účinkuje: Ivan Řezáč

Překlad: Helena Teigová
Připravila: Jiřina Tejkalová

Natočeno v roce 2018.

 

autoři: Klára Vičíková , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.