Henry James: Co všechno věděla Maisie. Podmanivý příběh dívenky žijící ve střídavé péči rozvedených rodičů

17. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy
Prodlouženo do 15. 5.
Co všechno věděla Maisie. Julianne Moore, Onata Aprile a Alexander Skarsgard na snímku z amerického dramatického filmu z roku 2012 (Podle předlohy Henryho Jamese napsali Carroll Cartwright a Nancy Doyne. Režie Scott McGehee a David Siegel)

Po rozvodu rodičů soud rozhodne, že malá Maisie bude žít ve střídavé péči. Stane se tak prostředkem v přetrvávajícím boji svých rodičů. Dění nám zprostředkovává dětským pohledem, který je směsicí naivity a ostře hodnotících soudů. Postupně se pro rodiče stává přítěží. Rozhlasovou hru Henryho Jamese podle románu Co všechno věděla Maisie poslouchejte on-line měsíc po odvysílání.

Dramatizace: Anna Smetanová
Osoby a obsazení: Maisie (Renata Becerrová), Ida (Jorga Kotrbová), Beal (Alois Švehlík), Overmorová (Taťjana Medvecká), Baron Claude (Pavel Soukup), Wixová (Dana Syslová), Kapitán (Pavel Pípal), Hraběnka Cuddonová (Marie Marešová) a průvodčí (Ladislav Kazda)
Dramaturgie: Josef Hlavnička
Překlad: Hana Skoumalová
Hudba: Vadim Petrov
Režie: Jan Berger
Natočeno: v roce 1994

Oba rodiče si najdou nové partnery a jejich vztahy vstupují do nových, stále překvapivějších kombinací. Maisie nachází víc pochopení u svých nevlastních rodičů, staré guvernantky a dalšího služebnictva. Ale ani ti všichni s ní nehrají vždy čistou hru a Maisie poznává, že se o sebe bude muset postarat sama a z objektu hry se stává aktivním hráčem.

V roce  2012 byl podle literární předlohy natočený stejnojmenný americký film (What Maisie Knew, režie: Scott McGehee, David Siegel), který příběh přesazuje z viktoriánského prostředí originálu do současnosti. Rozhlasová adaptace ale zůstává v historii.

Čtěte také

Henry James (15. dubna 1843, New York – 28. února 1916, Londýn) byl americký spisovatel a kritik. Od roku 1876 žil trvale v Londýně. Narodil se v rodině myslitele a teologa Henryho Jamese staršího. Měl tři bratry, z nichž starší bratr William se stal významným psychologem, a sestru Alici (1848–1892), jejíž deníky, vydané dlouho po její smrti, způsobily ve své době značný rozruch. V létě roku 1855 odcestovala celá rodina do Evropy. Dětem se dostávalo vzdělání od domácích učitelů a Henry krátkodobě navštěvoval školy v různých místech Evropy. V roce 1862 se přihlásil ke studiu práv na Harvardu, ale školu nedostudoval. Po návratu do Evropy žil od roku1875 v Paříži. Zde se spřátelil s Ivanem Sergejevičem Turgeněvem. Ten jej uvedl do společnosti pařížských spisovatelů. Následujícího roku odjel do Londýna, kde se nakonec usadil. Jako projev loajality ke své druhé vlasti se v červenci 1915 přihlásil k britskému občanství. Zemřel v únoru roku 1916.

autoři: Anna Smetanová , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio