Henrik Ibsen: Paní z moře. Jana Hlaváčová (†85) v divadelní hře norského klasika
Ve věku 85 let zemřela divadelní a filmová herečka Jana Hlaváčová. Poslechněte si ji v divadelní hře Henrika Ibsena online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Tajemná přitažlivost nespoutaného moře, záhadný cizinec, který se nečekaně vrací, moc osudu a pravá láska... To jsou motivy, z nichž Henrik Ibsen utkal příběh plný skrytých dramat odehrávajících se v hloubi lidských duší.
Jeden z nejvýznamnějších severských spisovatelů Henrik Ibsen, označovaný za otce moderního dramatu, se narodil 20. března 1828.
Čtěte také
Svou literární dráhu zahájil nejprve jako básník, ale záhy svou pozornost zaměřil na divadlo. O první drama se jednadvacetiletý mladík pokusil v roce 1849, kdy vydal tragédii Catilina, inspirovanou Shakespearem a Schillerem.
Během padesáti let napsal celkem 26 divadelních her, ve kterých je patrné široké rozpětí dramatických forem i literárních směrů.
Zřetelný předěl zaznamenáváme mezi ranými romantickými tragédiemi, od nichž přešel Ibsen ke svým hrám společensko-kritickým, ale ani tím Ibsenův vývoj nekončí. Od Divoké kachny (1884), která podle dramatikových vlastních slov měla přinést něco nového, charakterizuje jeho hry symbolismus a hlubší ponor do psychologického zázemí postav.
Do tohoto posledního Ibsenova tvůrčího období patří také Paní z moře (1888). Její hlavní hrdinka Elida je sice zasazena do realistického společenského prostředí a vazeb, ale autora mnohem víc zajímají její skryté vášně, nevyřčené touhy a ozvuky skrývané minulosti.
Související
-
Zemřela herečka Hlaváčová, bylo jí 85 let. ‚Budou na ni vzpomínat příští generace,‘ říká Heřmánek
Pražská rodačka ztvárnila desítky rolí v Národním divadle nebo v Divadle na Vinohradech. Známá je také z filmové série režiséra Dušana Kleina ‚o básnících‘ i mnoha televizních seriálů.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka