Henrik Ibsen: Heda Gablerová. Vilma Cibulková v poslední „velké ženské hře“ norského klasika

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vilma Cibulková, natáčení hry Skleněný zvěřinec (Tennessee Williams)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Hedou se pomyslně završuje galerie ženských hrdinek norského klasika Henrika Ibsena – od Nory v Domečku pro panenky, přes paní Alvingovou v Přízracích, Elidu v Paní z moře a Rebeku v Rosmersholmu. Příběh o těžkém hledání, jak splnit vlastní tužby, příběh ženy, pro kterou je manželství bezvýchodným zklamáním, poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání. V titulní roli Vilma Cibulková. 

Noru (1879) a Hedu (1890) od sebe dělí deset let a jejich příběhy dobře ukazují, z jak rozdílných úhlů dokázal Ibsen nahlížet tzv. ženskou otázku. Zatímco nesamostatná Nora se v průběhu hry pozvolna vymaňuje z patriarchálního světa a jeho konvencí, sebevědomá a svobodomyslná Heda, která se zvláště na začátku své tragédie cítí silnější než muži v jejím okolí, si bezvýchodnou situaci, v níž se na konci hry ocitá, připraví vlastně sama.

Dcera generála Gablera se po otcově smrti provdá za nudného, ale spolehlivého historika Jörgena Tesmana. Na první pohled je patrné, že pro Hedu to nebyl sňatek z lásky, spíš z jakéhosi cynického rozmaru. Na svatební cestě otěhotní, ale o dítě s Tesmanem nestojí a každou zmínku o těhotenství úzkostlivě vytěsňuje. Mladí se nastěhují do domu a nedílnou součástí jejich soukromí je také manželova neodbytná tetička. A v této situaci se ve městě objeví Eilert Løvborg, nadaný, i když sebedestruktivní Tesmanův kolega, ke kterému Hedu v minulosti vázalo silné pouto. Ani ten už ale není sám, doprovází ho bývalá Hedina spolužačka Tea Elvstedová. Díky ní se Løvborg, jak se zdá, zbavil závislosti na alkoholu a dokončil knihu, jejíž ohlas v univerzitních kruzích by mohl ohrozit Tesmanovu další kariéru.

Na rozdíl od Nory v Domečku pro panenky, která se ze závislé manželky v průběhu hry stává samostatnou bytostí schopnou vymanit se ze společenských konvencí, Heda k podobnému kroku nemá dost odvahy. Poznání „životní prohry“, ke kterému Hedu přivede setkání s Eilertem Løvborgem, ji na rozdíl od Nory neosvobodí, naopak spustí řetězec katastrof, na jehož konci už pro sebe Heda nevidí žádné východisko.

Osoby a obsazení: Heda Tesmanová (Vilma Cibulková), dr. Jörgen Tesman (Lukáš Hlavica), slečna Juliana Tesmanová (Milena Dvorská), Paní Elvstedová (Dana Černá), Judr. Brack (Viktor Preiss), Eilert Lövborg (Ivan Trojan) a Berta (Marie Marešová)

Překlad: František Fröhlich
Rozhlasová úprava a režie: Hana Kofránková
Dramaturgie: Jana Weberová
Natočeno v roce 2000.

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...