Harold Pinter: Pařník. Groteska o absurdním a poněkud katastrofickém chodu jedné zbytečné instituce
Pařník patří k Pinterovým raným hrám, označovaným také jako „komedie hororu“. Příběh v nich vychází ze zdánlivě nevinné situace, která se v důsledku hrozivého a zdánlivě absurdního chování určitých postav zvrhne v katastrofu. V případě Pařníku se jedná o komickou, ale nemilosrdnou obžalobu byrokracie a nesmyslných mocenských struktur, o obraz absurdity vytvořené směšnou institucionalizací všedních a přízemních potřeb. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Ocitáme se v instituci, o jejíž podstatě se můžeme jen dohadovat – snad je to jakýsi „dům odpočinku“, zotavovna nebo sanatorium, kde jsou pacienti označováni anonymně čísly, nikoli jmény. Ničím nerušený běh tohoto poněkud obskurního podniku naruší ale nečekané události.
Na stůl povinnostmi i životem znaveného ředitele Roota se dostává zpráva o smrti jednoho z pacientů a o těhotenství a porodu jedné z pacientek. Ambiciózní asistent Gibbs dostane za úkol vypátrat pachatele. Že by měl v případu prsty podlézavý Lush, ubohý naivní Lamb, nebo svůdná slečna Cuttsová? Nebo… že by to byl sám šéf?
Velkou část díla Harolda Pintera, anglického dramatika, spisovatele, básníka, herce, politického aktivisty a nositele Nobelovy ceny za literaturu za rok 2005, lze řadit do oblasti absurdního dramatu, tedy žánru, který zobrazuje lidskou skutečnost jako nesmyslnou či alespoň pokřivenou, nejčastěji právě skrze nástroje a mechanismy moderní civilizace – slovo tu neslouží k dorozumění, pohyb k jednání, vnitřní svět nahrazují fráze.
Související
-
Lubomír Lipský: Host do domu, Bůh do domu. Rozhlasová koláž na motivy povídek Jaroslava Haška
Není na škodu mít dost lidí, které můžete potěšit svou návštěvou. Zvlášť když je to přízeň majetná. Reprízu uvádíme ke 100. výročí narození Lubomíra Lipského.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.