Hanuš Bartoň a Michal Nejtek – Hudba po roce 2000: Záznam koncertu z 12. prosince 2023 ze Studia Švandova divadla

14. leden 2024

Rozhovor s Michalem Nejtkem vedl hudební publicista Jiří Slabihoudek. PKF – Prague Philharmonia byla prvním orchestrem v Praze, který mezi své abonentní řady zahrnul cyklus zaměřený na soudobou hudbu s původním názvem Krása dneška. V současnosti nese název „cyklus soudobé hudby S“ a slaví 20 let své existence.

Program ke koncertu, který se uskutečnil v prosinci loňského roku, připravila dramaturgyně Hana Dohnálková společně se skladateli Hanušem Bartoněm a Michalem Nejtkem již v roce 2021. Kvůli pandemii se koncert odložil. Prosincového termínu se Bartoň, dlouholetý profesor z pražské HAMU, už nedožil, zemřel na následky zákeřné nemoci 30. července roku 2023. Nejtek i Slabihoudek na něj v pořadu vzpomínají jako na mimořádně laskavého člověka a analyticky precizního pedagoga. Koncert PKF-Prague Philharmonia i tento pořad jsou věnovány jeho památce. 

Ve spolupráci s Cyklem soudobé hudby S PKF – Prague Philharmonia vyrobila Tvůrčí skupina Hudba.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.