Hamlete, náš synu! Pavel Neškudla se představuje v Národním divadle vysněnou rolí každého herce
Po čtyřiadvaceti letech se dnes večer vrátí na scénu Národního divadla tragédie Hamlet. Umělečtí šéfové Činohry Národního divadla Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský si jsou vědomi, že inscenovat zde jedno z nejznámějších Shakespearových dramat vyvolá zákonitě polemiky a srovnávání. Přesto se nevrhli do práce s předem vytyčeným radikálním výkladem hry, ale zvolili rozvážný přístup.
Součástí pečlivého rozboru textu byly i úvahy o jejím obsazení. Nabídka titulní role zavedla nakonec Pavla Neškudlu do angažmá Národního divadla. Jaké herecké kvality ale musí mít podle režiséra Martina Kukučky interpret jejich Hamleta? „Být v nějaké situaci, rozumět širokému spektru emocí, to je samozřejmě nezbytné. Ale mít ještě pohled, který je v něčem vykloubený, je pro našeho Hamleta nesmírně důležité.“
Související
-
Divadelní bilance 2023: Prokletý klaun Houellebecq i globalizovaná kuchyň
Která představení patří podle našich recenzentů a recenzentek k tomu nejlepšímu, co se letos na domácí divadelní scéně urodilo?
-
Všichni jsme vinni. Přesvědčí vás o tom Pražský divadelní festival německého jazyka
Byl to dramatik a spisovatel Pavel Kohout, kdo v roce 1996 založil přehlídku Německé divadlo v Praze. I jeho letošní jubileum si 28. ročník připomene.
-
Dějiny násilí. První divadelní přepis Édouarda Louise přiváží do Prahy berlínská Schaubühne
V románu Dějiny násilí se francouzský spisovatel Édouard Louis vyznává z traumatizující události svého dospívání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.