Gustav Mahler: Des Knaben Wunderhorn (Chlapcův kouzelný roh)

4. únor 2022

vorba Gustava Mahlera, jak ji upravili Radek Baborák a Tomáš Ille, a jak ji před časem jako komorní hudbu natočil Baborák Ensemble se třemi zpěváky: Kateřinou Kněžíkovou, Markétou Cukrovou a Adamem Plachetkou. Hodnocení připravil Petr Veber.

(…) Radek Baborák proklamativně ke „své“ desce říká, že Mahlerova hudba je zdrojem inspirace a radosti, že se dobře hraje, že vyvolává mnoho rozličných emocí. A proč hrají úpravy a ne originály? Prý proto, že je to baví. Není proč nesouhlasit. Komorní úpravy různých novějších děl, včetně těch Mahlerových, na počátku 20. století vznikaly často. Dávají i v naší současnosti praktickou možnost uvést některé skladby i tam, kde by to jinak nešlo, a navíc přinášejí inovativní osvěžení, oživení. Proč ne. (…)

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?