Gulo čar: Baro drom

26. prosinec 2003

Romské kapely to neměly v České republice alespoň do nedávna jednoduché - do širšího povědomí se dostaly leda skupiny jedinečných zpěvaček Věry Bílé a Idy Kelarové (a to ještě tak trochu oklikou, přes úspěchy v zahraničí), případně svitavský Točkolotoč.

Letos však domácí trh s cédéčky zásobují dosud "utajené" formace: po albech skupin Bengas a Terne čhave vychází nyní pozoruhodná deska i desetičlennému brněnskému souboru Gulo čar (Sladká tráva). Nejde o žádné nováčky, ústřední postavy Gulo čar, Pavel Dirda (klávesy, zpěv) a Ladislav Richter (kytara, zpěv), koncem 80. let působily v rockové kapele Futurum, pak se živily hraním v západoevropských barech, aby posléze zakotvily v ambiciózní skupině Synergy, které se před pěti lety dostalo cti "předskakovat" při pražském koncertě legendy funku George Clintona. V Synergy našli Dirda a Richter i zpěvačku Irenu Horváthovou či "bílou" dechovou sekci, ale možná především stylovou orientaci Gulo čar. Ta totiž není dána jen tradiční romskou muzikou, ale také - a snad ještě spíš - černošským funkem a soulem. Přidáme-li navíc špetku rapu, ale i barového jazzu, máme tu dokonalou romskou odpověď na to, čím konzervativní české uši už hezkých pár let okouzluje Roman Holý. Oproti takovým Monkey Business jsou ale Gulo čar jaksi přirozenější - k černé muzice mají zkrátka blíž.

Gulo čar: Baro drom
autor: (miš)
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?