George Voskovec & John Werich: Americká cesta. Ještě tam jsou bílá místa, říkají autoři knihy
Osud Osvobozeného divadla byl před druhou světovou válkou jak známo zpečetěn. Jiří Voskovec a Jan Werich neohroženě vystupovali proti nacismu a byli tak jedni z prvních, na které se Hitler a jeho přisluhovači po svém nástupu chystali. Proto se populární dvojice rozhodla emigrovat do Spojených států amerických. Jejich šestiletý pobyt v Americe je obestřen rouškou tajemství. Jaký byl život populárních komiků v USA? Dosáhli tam nějakých úspěchů? S jakými hvězdami se tam setkali?
Na to odpovídá kniha Michala Bystrova s názvem George Voskovec & John Werich: Americká cesta. O knize jsme mluvili s jejím autorem Michalem Bystrovem a jeho spolupracovníkem, badatelem Filipem Šírem. „Chtěl jsem hlavně zmapovat, co na Voskovce, Wericha a Ježka působilo ze Západu, z Británie, Ameriky, Francie, Německa… Myslím, že to je zatím dost nevyužitý pohled. Kontaktoval jsem Filipa a předčilo to veškerá má očekávání,“ líčí Michal Bystrov a dodává: „Já jsem sice tu knihu napsal, ale bez něj by se to nikdy nestalo.“
S výzkumem hotovo nemáme. Ještě tam jsou bílá místa, některé věci se už možná ani nevyjasní.
Filip Šír
Jak těžké bylo dostat se k jednotlivým dokumentům? „Dostat do archivů bylo velice složité. Šlo napřiíklad o knihovnu Kongresu, Národní archiv Spojených států, univerzitní archivy, po Evropě a po světě třeba o Britskou knihovnu, BBC… tak tam, kde vědí, jak se chovat k archiváliím, tak jsou tyto v mnoha případech tištěné dokumenty samozřejmě ochráněny a zachráněny. Ale degradují a rozpadají se. Nemyslím si, že jsme přišli za pět minut dvanáct, ale přišli jsme spíš v půl osmé večer a zavírá se krám. Přijít o dva roky později, tak nebudou dopisy z Clevelandu z roku 1940, 1941 a asi by ani nebyla šance k tomu něco napsat,“ nastiňuje Filip Šír.
Na pozvání koho se Voskovcovi, Werichovi a Ježkovi podařilo do USA vycestovat? Jak se v zemi protloukali a co všechno je možné o jejich pobytu zpětně zmapovat? Poslechněte si celý rozhovor s Michalem Bystrovem a Filipem Šírem o nové knize George Voskovec & John Werich: Americká cesta.
Související
-
Co by byl Werich bez svých žen? Kniha Terezy Brdečkové vyzdvihuje sílu jeho manželky, dcery a vnučky
Dotáhl by to Jan Werich tak daleko, kdyby se nemohl opřít o své zázemí? Tato otázka jistě napadne čtenáře knihy s názvem O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha.
-
Ježek v kleci amerického exilu aneb Poslední roky, měsíce a dny Jaroslava Ježka
Zazní úryvky z korespondence skladatele, vzpomínky blízkých a kompozice vzniklé v letech 1939–1941 v USA.
-
Když do Prahy přijel Louis Armstrong, bylo to jako potkat Boha, říká publicista Michal Bystrov
Texty a osudy Boba Dylana, Toma Waitse, Petera Segera a desítky dalších osobností mapuje, překládá a do kontextu společenského dění zasazuje Michal Bystrov.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka