George Orwell: 1984. Vize totalitní společnosti v dramatizaci slavného antiutopického románu

4. červen 2023

Devítidílný rozhlasový seriál 1984 je zpracováním stejnojmenného románu britského spisovatele George Orwella, který v něm vytvořil svět řízený totalitní mocí, před níž není úniku. Všechny díly najdete na webu on-line ode dne vysílání do 1. července 2023.

Dramatizace: Josef Hlavnička
Osoby a obsazení: průvodce (Luděk Munzar), Winston Smith (Jiří Ornest), O'Brien (Boris Rösner), Charrington (Jaroslav Konečný), Julie (Veronika Freimanová), Goldstein (Josef Červinka), Velký bratr (Rudolf Hrušínský), Parsonsová (Dana Syslová), výhrůžný hlas (Ladislav Brothánek), domovnice (Ludmila Roubíková), kluk (Petr Hotmar), holka (Eliška Pohorská), spíkr I. (Bohumil Švarc), spíkr II. (Dagmar Dvořáčková), pozorovatelka (Ilona Jirotková), žena (Zuzana Davidová) a hlas (Vladimír Fišer)
Dramaturgie: Oldřich Knitl
Překlad: Eva Šimečková
Hudba: Petr Mandel
Režie: Karel Weinlich
Natočeno: 1991

V Oceánii jsou obyvatelé ovládáni a tajně sledováni diktátorskou silou zvanou „Velký bratr“ a tvrdě trestáni i v případě, že se dopustí jen nevhodné myšlenky proti režimu. Individuální přístup k vlastní existenci, projevování názorů neschválených Stranou, která společnosti vládne, jakýkoliv odlišný krok v životě, jenž je předem nalinkován, není možný. I přesto se v této fiktivní zemi naleznou jedinci, kteří nevěří propagandě a vůči zastrašování jsou odolní.

autor: Josef Hlavnička
Spustit audio

Související