George Horace Lorimer: Od píky

4. leden 2016

Listy zbohatlého obchodníka synovi.

Šestnáctidílnou četbu poslouchejte na Vltavě od 4. ledna 2016 vždy v 9:30. Po odvysílání se objeví vždy čtyři pokračování v jednom článku také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


John Graham, šéf firmy Graham & spol., vývozního velkoobchodu s vepřovým dobytkem v Chicagu, známý na burze pod jménem „Starý drak Graham“, píše tyto listy svému synovi Pierrepontovi, známému mezi přáteli pod jménem „Prasátko“.

Kniha, která přesně zapadá do oboru oblíbených amerických příruček, poučujících čtenáře, jak zbohatnout a mít v životě úspěch. V tomto případě napsal dnes neznámý (ale v době, kdy kniha vyšla, velice populární a hojně citovaný autor) dopisy, v nichž poučuje selfmademan otec svého syna studenta o tom, jak se ubírat životem. Je příznačné, že zatímco otec začínal „od píky“, syn už studuje na Harvardu a má postupně různé spády, s nimiž otec nemůže souhlasit. Napomenutí k řádnému životu jsou zde dobrou záminkou k lidovému podnikatelskému filozofování, které bylo tak populární v době po 1. světové válce. Můžeme prozradit, co stejně každý posluchač tuší - že syn nakonec bude pamětliv otcových rad a stane se řádným představitelem firmy. A všechny ty hrdé a často nekompromisní soudy starého Johna Grahama už dnes čteme s pobavením a s vědomím toho, že za pár let přišla hospodářská krize.

03538152.jpeg

George Horace Lorimer (1867-1937) byl především žurnalista, redaktor listu Saturday Evening Post. Za jeho šéfování vzrostl náklad tohoto listu z několika tisíc na milion prodaných výtisků denně. Objevil a prosadil několik amerických prozaiků, mezi nimi i Jacka Londona.


Čte: Tomáš Töpfer

Autor: George Horace Lorimer Překlad: Jan Vacek Připravila: Gabriela AlbrechtováRežie: Vít Vencl

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio